עורכי דין - חפש עו"ד : תחום עיסוק :אזור בארץ
נזיקין ביטוחדיני עבודהדיני משפחהגירושיןדיני תעבורהמקרקעין נדל"ןמגזר חקלאי  דיני מושבים  קיבוציםהוצאה לפועל בנקאותמשפט פלילי  
משפט מסחרימשפט מנהלימסים - דיני מיסיםצרכנות תביעות קטנות

ראשי  |   הוספת קטע עיתונות  |   כניסת עיתונאים  |   תנאי שימוש  |   צור קשר
שאל שאלתך המשפטית אינדקס עורכי דין סקירת פסיקה לאזרח מאמרים משפטיים לאזרח טיפים משפטיים לאזרח מגזין משפטי מקוון אשף המשפט - חיפוש לפי נושא סדנאות וכנסים משפטיים לאזרח
הרשמ/י לקבלת המגזין המשפטי חינם דאר אלקטרוני:
 
 
 
שם המאמר: סיפור על מפגש בין עכבר העיר ועכבר הכפר
מידע משפטי בנושאים: דיני משפחה - נחלה במושב - הורים וילדים במושב - מיסים מגזר חקלאי
 
 עורך דין אביגדור ליבוביץ

  מאת: עו"ד אביגדור ליבוביץ
סיפור על מפגש בין עכבר העיר ועכבר הכפר
מאת: עו"ד אביגדור ליבוביץ

המקרה בו נתמקד ברשימה זו יכול לקרות בכל משפחה וגם "במשפחות הכי טובות".

אורן בן להורים בעלי זכויות בנחלה במרכז הארץ התחתן עם תמר עירונית מלידה. הזוג הצעיר התגורר מספר שנים בשכירות ולאחר לידת הילד השני, הם ביקשו לבחון מעבר לדירה מרווחת בכדי שיוכלו לגדל את משפחתם. בני הזוג יצאו למסע חיפושים בערים ובכפרים ולאחר מספר חודשים של ביקור בדירות הם הגיעו לסף ייאוש. דירת חמישה חדשים מגיעה לסך של שניים וחצי מיליון ₪ ומעלה במקומות האטרקטיביים בהם הם ביקשו להתגורר ובמקומות הפחות מועדפים עליהם מדובר על 1.7 – 2.2. מיליון ₪.

אורן ותמר בני 28 הם סיימו את הלימודים לפני כשנתיים והתחילו לעבוד כשכירים. תמר היא אדריכלית ואורן הוא טכנאי מחשבים. הזוג משתכר ביחד 17 אלף ₪ בחודש. הם הצליחו לחסוך כספים מאז החתונה ועד היום וקיבלו עזרה מההורים כך שיש להם הון עצמי בסך של 500,000 ₪. נדרשת להם משכנתא של 1.2 – 1.7 מיליון ₪, תלוי בשווי הדירה, כאשר ההחזר החודשי מגיע לסך של כ- 5,500 ₪ - 6,500 ₪ לחודש.
בני הזוג ערכו חישוב ומצאו שלאחר הוצאות של גנים, שוטפות, מיסים ומשכנתא הם יהיו במינוס של כ- 3,000 ₪ בכל חודש, מבלי לקחת בחשבון הוצאות מיוחדות ולא צפויות, חופשות וכו'. בחישוב שנתי הם יהיו במינוס של כ- 40,000 ₪ במקרה הטוב.

בני הזוג המיואשים חיפשו פתרון למצב, הם לא רצו להמשיך ולשלם שכירות של 5,000 ₪ לחודש אלא רצו מקום משלהם, לשלם עבורו בכל חודש בכדי שירגישו שיש להם בטחון כלכלי ושהם מתקדמים בחיים.
באחד הערבים המשותפים במהלך שיחה העלתה תמר רעיון ואמרה לבעלה: "אורן מה דעתך שנ
נסה לדבר עם ההורים שלך ונבקש מהם לבנות בית בנחלה?"     

תמר הסבירה: "אורן היא אמרה, חיפשנו דירות והבנו שאנחנו לא יכולים לעמוד בהוצאות של רכישת דירה במקום מתאים עבורנו. אתה יודע, כאשר אנחנו הולכים לבקר את ההורים שלך במושב אני תמיד מתפעלת מהחיים בכפר ומהסיפורים על הילדות שלך והבנתי שהייתי רוצה לגדל את הילדים במושב בכדי שתהיה להם ילדות כמו שאבא שלהם חווה"
    
אורן הקשיב והגיב: "תמר יקירתי, יש לי עוד שלושה אחים איך אני יכול לבקש מההורים שלי לבנות בית בנחלה? הרי ברור לך שמהלך כזה יכול לגרום לקשיים במשפחה. ההורים שלי מבוגרים ואני לא רוצה לגרום להם לצרות".    
תמר שגדלה בעיר והבינה שהמוצא היחיד הוא בניית בית בנחלה הביטה בבעלה בפליאה ואמרה: "אורן אתה לא מבין שאם נבקש מההורים שלך לבנות בית לידם הם יוכלו להיות ליד הנכדים עד סוף ימיהם, אתה רק עושה להם טוב, אני בטוחה שאם תשאל אותם הם מאוד ישמחו. בנוסף אתה צריך להבין שבמבחינה כלכלית זו הדרך היחידה שלנו להגיע לבית בשנים הקרובות אם אתה לא רוצה לשלם שכירות. לגבי האחים שלך אני לא מבינה על איזו בעיה אתה מדבר, אנחנו בסך הכל מבקשים להתגורר בנחלה ולא יותר מכך".

באותו לילה אורן התהפך על משכבו ובבוקר החליט שהוא הולך לדבר עם הוריו. הוא הגיע אליהם לביקור בערב למחרת ומצא אותם מול הטלויזיה. אורן פנה אליהם וביקש לשוחח עימם על נושא "חשוב" והם כמובן הקשיבו. אמא ואבא אורן אמר, חיפשנו דירה תקופה ארוכה והבנו שלא נוכל לעמוד בהוצאות לרכישת דירה. עלה רעיון שאולי נבנה בית בנחלה ונתגורר כולנו ביחד, מה דעתכם?

אבא של אורן הביט באשתו היקרה וחיוך נסוך על פניהם, לא חיוך של שמחה אלא חיוך שאומר "ידענו שיום אחד יגיע הרגע שנדרש להתמודד עם השאלה הזו". אורן ידע שאמא שלו עברה ב"גלגול" הקודם בעיות ירושה קשות עם האחים שלה עד שהיא קיבלה את הזכויות בנחלה. עד היום אמא של אורן לא מדברת עם אחותה ואורן הבין שהמקרה עדיין יושב עמוק בתוך נפשה ומסב לה צער רב. אימו של אורן הביטה בו ודמעות זלגו מעיניה, אורן היא אמרה, אתה יודע שאנחנו אוהבים אתכם ואת הנכדים ומאוד היינו רוצים שתהיו לידינו, אבל אני פוחדת שההיסטוריה תחזור על עצמה ונמצא את עצמנו במרכזו של ריב משפחתי כמו שאני עברתי, אני לא אוכל לעמוד פעם נוספת בפירוק של משפחה, היא אמרה.

אורן הביט באימו בעיניים אוהבות ואמר לה, אמא זו הדרך היחידה שלנו להגיע לבית, אנחנו מאוד מבקשים שתסכימו שנבנה בית בנחלה. ההורים הביטו אחד בשני, הם ידעו שהם לא יוכלו לסרב כאשר תגיע השאלה הגורלית והם השיבו בחיוב. אורן שמח וחזר לאשתו תמר ובישר לה שההורים הסכימו והם יוכלו לבנות בית בנחלה.

אורן ותמר הם זוג צעיר, אין להם מקורות כספיים, הם בדקו ומצאו שבניית בית בנחלה הוא פרוייקט שנדרש עבורו סך של כמיליון ₪. במידה והם מבקשים לקבל הלוואה מבנק עליהם לשעבד נכס לטובת בטחון להשבת ההלוואה וכיצד הם יוכלו לשעבד נכס כאשר הנחלה רשומה ע"ש ההורים של אורן והבית שייבנה על ידם הוא חלק מהנחלה?

אורן ותמר ביקשו את הסכמתם של ההורים של אורן לשיעבוד הנחלה לטובת הבנק בכדי שיוכלו לקבל הלוואה. לאחר בדיקה שעשו ההורים הם הבינו ששיעבוד הנחלה יעמיד אותם בסיכון לא סביר במקרה שבו אורן ותמר לא יוכלו להשיב את ההלוואה לבנק. הם שמעו על מקרים בהם הורים מבוגרים פונו מביתם לאחר שהילדים לא הצליחו לעמוד בהחזרי ההלוואה, כאשר הנחלה נמכרה בכינוס נכסים והם לא יכלו להסכים לכך.

תמר החליטה כי היא פונה לאביה לעזרה. אביה של תמר, יוסי, הוא איש עסקים ממולח מכיר היטב את שוק הנדל"ן. לאחר שיוסי בחן את בקשתה של ביתו הוא הסכים לסייע בתנאים. הוא ביקש לתאם פגישה במסגרתה הוא יפרט את התנאים שלו למתן המימון לבנייה הבית בנחלה.

בפגישה נכחו תמר ואורן, יוסי אביה של תמר, הוריו של אורן ועוה"ד. הוסבר התהליך שיש לבצע בכדי לבנות בנחלה, הגשת בקשה להיתר ע"ש ההורים של אורן הרשומים כבעלי הזכויות בנחלה, הבקשה תוגש לועדה המקומית לתכנון ובניה ולאחר מכן לרמ"י ולבסוף יתקבל היתר מהועדה. הבנייה תתבצע על ידי אורן ותמר ובאמצעות כספים שימומנו על ידי אביה של תמר. הוסבר לאביה של תמר, כי לא ניתן לשעבד את הזכויות בנחלה הואיל והן רשומות ע"ש ההורים ואנו מעוניינים לתת להם בטחון כלכלי עד סוף ימיהם ולא לחשוף אותם מול נושה ועל כן ההשקעה של הכספים לבניה תהיה ללא בטחונות הניתנים למימוש.

יוסי אביה של תמר ביקש להציג לנוכחים דו"ח אקסל שהוא ערך לצורך הפגישה שיבטיח את הכספים שהוא משקיע בבניה. יוסי דרש כי במסגרת הסכם ממון שייערך בין תמר לאורן ייקבע כי במקרה של פרידה ביניהם הוא יקבל את הכספים עם הצמדה וריבית כמו הלוואה בבנק. דו"ח האקסל התייחס להשבה של כספים במספר מועדים, 5, 10, 15, 20 שנה ממועד הבניה במקרה של גירושין. יוסי אף דרש כי יירשם שיעבוד לטובתו על הזכויות בנחלה בכדי שהוא יוכל להבטיח לעצמו את השבת הכספים במקרה של פרידה. מהחישובים של ההחזרים עלה כי במקרה של פרידה לאחר 10 שנים אורן יידרש להחזיר מאות אלפי שקלים יותר ממה שיוסי שילם עבור הבנייה.

הוסבר ליוסי, כי במקרה שלנו ההורים מאפשרים לילדים לבנות בית בנחלה כאשר אין עלות לקרקע. הילדים יוכלו להתגורר בבית עד סוף ימי ההורים כאשר בצוואה של ההורים נקבע כי קיימת לאורן זכות לפיצול הבית מהנחלה. יוסי דרש כי במקרה של פרידה הבית יפוצל מהנחלה ויימכר וההורים כמובן לא הסכימו. הוסבר ליוסי כי לא מדובר בעסקת נדל"ן אלא בנחלה משפחתית שמאפשרת בניית בית כאשר מטרת העל היא להבטיח את ההורים עד סוף ימיהם וכן להבטיח את שימור הנחלה לדורות בתוך המשפחה הגרעינית בלבד. במקרה של גירושין אין כל כוונה להקנות לבני זוג זכויות בנחלה או בכל חלק ממנה או במגרש או בית שיפוצל מהנחלה.

הוסבר ליוסי, כי לא ניתן יהיה להקנות לו את הביטחון הכלכלי שהוא מבקש שכן העסקה היא לא עסקה נושאת תשואה אלא שהמטרה שלה מצד אחד, היא לאפשר לילדים חיים בכפר בבית מרווח שיימצא בסמוך להוריו של אורן שכנראה יסייעו לילדים ללא כל התחייבות, אלא רק מהמקום הרגשי ומאהבתם לילדים ולנכדים ומצד שני, להבטיח את זכויות ההורים בנחלה עד סוף ימיהם ולאחר מכן את הזכויות של היורשים, כאשר הבנייה בנחלה מתאפשרת בכדי לסייע לילדים ולא בכדי לסכן את עתיד ההורים.

יוסי שהגיע מהעיר לא הבין את המסגרת המשפטית ואת הניואנסים הקשורים למושב. הוא לא הבין את הבעיות שבניית בית שני בנחלה יכולות לייצר במשפחה. הוא לא הבין את הסבך המשפטי והמשפחתי אליו יכולים ההורים של אורן להיקלע במקרה של "תקלה" בין אורן לתמר או במקרה של מוות, פשיטת רגל.

יוסי החליט בסופו של דבר שלא לתת לביתו את ההלוואה לבנייה, הוא החליט לתת לה הלוואה לרכישת דירה בעיר, אמנם לא דירה כפי שהזוג רצה או קיווה, אבל דירה שתאפשר להם מגורים בכבוד. אורן ותמר יצאו מאוכזבים מצד אחד, כי הם כבר דמיינו את משפחתם מתגוררת במושב, אך מצד שני, בכדי לשמור על שלמות המשפחה ועל הוריו של אורן זה היה הפתרון הנכון באותה עת.

הורים יקרים, רובכם יכולים להתחבר מבחינה רגשית לסיפור של אורן ותמר. רבים מכם כבר מצאו את עצמם במצב שבו הם נשאלו: "האם אנחנו יכולים לבנות בית בנחלה?". השאלה מגיעה בשלב כלשהו של החיים והיא מעמידה דילמות רבות. כאשר אתם מבקשים לתת תשובה לשאלה, עליכם לבחון את המשפחה לאורך ולרוחב ולקבל החלטות שישפיעו על המשפחה לשנים רבות.

עד אשר תאושר תב"ע במושב שתאפשר בית שלישי בנחלה, ניתן לבנות שני בתים בלבד. כאשר הורים מאפשרים לאחד הילדים לבנות בנחלה הם יכולים למצוא את עצמם במחלוקת מול הילדים האחרים, אולי לא כעת, אבל ייתכן שבשלב מאוחר יותר כאשר אחד הילדים יבקש להתגורר בנחלה ולא ניתן יהיה לבצע בנייה של בית נוסף.

אנו חווים סיפורים רבים על משפחות שהגיעו לגישור כאשר במרכז הדיון עלתה השאלה: "אח שלי בנה  בית בנחלה ואני שוכר דירה בת"א, הוא קיבל קרקע בחינם ומתגורר בבית 15 שנים ואני משלם כל חודש אלפי שקלים, החלוקה היא לא שווה ואני דורש לקבל זכויות כמו אחי!".
עידן הנחלה המהוונת מאפשר לנו לבנות בית שלישי נפרד בנחלה ולהקנות פתרון יצירתי לילדים שמעוניינים לבנות בנחלה לאחר שנבנו בה כבר שני בתים. במשפחות בהן יש יותר משני ילדים שמעוניינים לבנות עדיין תיוותר אותה בעיה שיש לפתרה באמצעות גישור בהסכמה.

חשוב במיוחד שהורים יפנימו את הכלל שאת הנחלות לא משעבדים בשום מקרה. כל "תקלה" שתתרחש אצל הילדים תשפיע ישירות על ההורים וכבר חווינו הורים שנזרקו מביתם כאשר הזכויות נמכרו על ידי נושים באמצעות כינוס נכסים או בעת גירושין של הילדים.

הפתרון של פיצול מגרש/בית מהנחלה מאפשר שיעבוד הזכויות במגרש מבלי לשעבד את הנחלה ועל כך יש לתת את הדעת. יש לבצע חלוקה של הזכויות באמצעות צוואה לאחר ששני ההורים ילכו לבית עולמם וכן באמצעות הסדר משפחתי כאשר ההורים בחיים אם מתבצעת בנייה ופיצול בחיי ההורים. חשוב להסדיר את מערכת ההסכמים בין ההורים לילדים ובין הבן/בת לבין החתן/כלה באמצעות הסכם ממון בכדי להגן על זכויות ההורים בנחלה ולא להותיר ילדים "להסתדר" ביניהם מבלי לערוך צוואה.

שמירת הנחלה והמשפחה לדורות תלויה רבות בערנות של ההורים לזכויות בנחלה, להחלטות רמ"י ולאפשרויות הקיימות כיצד לחלק את הזכויות בין הילדים. הורים נדרשים להותיר צוואה אחריהם שתקנה אפשרות ליורשים לשמר את הנחלה בתוך המשפחה וכן לשמור בצוואה על זכויות של ילדים שבנו בית בנחלה.

ונסיים בכלל חשוב - הסכמים בין ההורים לילדים ובני זוגם והסכם ממון בין הבן/בת והחתן/כלה, חותמים בטרם הבניה ולא לאחריה!

הכותבים מתמחים באגודות שיתופיות, במינהל ובמיסוי  
הערה:
רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה.
הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
לתגובות, שאלות, והערות למאמר זה - לחץ/י כאן
מאמרים נוספים ממשרד:  עו"ד אביגדור ליבוביץ
טיפים ממשרד:  עו"ד אביגדור ליבוביץ
סקירת פסיקה ממשרד:  עו"ד אביגדור ליבוביץ
עורכי דין
קישורים שימושיים לקהל הרחב ולמשרדי עורכי דין
 
דיני משפחה
גירושין | עורכי דין ומידע משפטי
מזונות | עורכי דין ומידע משפטי
מזונות אישה - גירושין | עורכי דין ומידע משפטי
הוצאה לפועל מזונות | עורכי דין ומידע משפטי
מזונות ילדים - גירושין | עורכי דין ומידע משפטי
משפט מסחרי
מכרזים - דיני מכרזים | עורכי דין ומידע משפטי
מיסים עקיפים | עורכי דין ומידע משפטי
רוסיה - עסקים ברוסיה - דין רוסי | עורכי דין ומידע משפטי
יזמות עסקית - משפט מסחרי | עורכי דין ומידע משפטי
זכויות יוצרים - קנין רוחני | עורכי דין ומידע משפטי
הוצאה לפועל ו דיני בנקאות
דיני בנקאות | עורכי דין מידע משפטי
הוצאה לפועל | עורכי דין מידע משפטי
כינוס נכסים - כונס נכסים | עורכי דין מידע משפטי
בקשת רשות להתגונן - סד"מ | עורכי דין מידע משפטי
סדר דין מקוצר - סד"מ | עורכי דין מידע משפטי
משפט פלילי
פלילי | עורכי דין ומידע משפטי
עבירות נוער - פלילי | עורכי דין ומידע משפטי
עבירות מס | עורכי דין ומידע משפטי
עבירות תכנון ובניה | עורכי דין ומידע משפטי
כתב אישום - פלילי | עורכי דין ומידע משפטי
דיני תעבורה
נהיגה בשכרות - תעבורה | עורכי דין ומידע משפטי
פסילת רשיון נהיגה - תעבורה | עורכי דין ומידע משפטי
דיני תעבורה | עורכי דין ומידע משפטי
דוח תנועה - תעבורה | עורכי דין ומידע משפטי
נהג חדש - דיני תעבורה | עורכי דין ומידע משפטי
דיני נזיקין , ו דיני ביטוח
ביטוח לאומי - נזקי גוף | עורכי דין ומידע משפטי
אחוזי נכות - ביטוח לאומי | עורכי דין ומידע משפטי
מחלת מקצוע - ביטוח לאומי | עורכי דין ומידע משפטי
ועדה רפואית - ביטוח לאומי | עורכי דין ומידע משפטי
תאונות דרכים - נזקי גוף ורכוש | עורכי דין ומידע משפטי
דיני מקרקעין - נדל"ן
בית משותף - בתים משותפים | עורכי דין ומידע משפטי
משכנתא | עורכי דין ומידע משפטי
בניה - תכנון ובניה | עורכי דין ומידע משפטי
שכירות - מקרקעין | עורכי דין ומידע משפטי
מקרקעין | עורכי דין ומידע משפטי
מגזר חקלאי מושבים קיבוצים
בן ממשיך - דיני מושבים | עורכי דין ומידע משפטי
אגודה שיתופית - מושבים , קיבוצים | עורכי דין ומידע משפטי
קיבוצים | עורכי דין ומידע משפטי
מינהל מקרקעי ישראל | עורכי דין ומידע משפטי
מיסים מגזר חקלאי | עורכי דין ומידע משפטי
דיני עבודה
עבודת נשים - הריון לידה - דיני עבודה | עורכי דין ומידע משפטי
זכויות עובדים עסקים בקשיים | עורכי דין ומידע משפטי
פיצויי פיטורים - פיצויי פיטורין | עורכי דין ומידע משפטי
הרעת תנאים - דיני עבודה | עורכי דין ומידע משפטי
פיטורים - פיטורין | עורכי דין ומידע משפטי
דיני צרכנות ו תביעות קטנות
תביעות קטנות | עורכי דין ומידע משפטי
הגנת הצרכן - צרכנות | עורכי דין ומידע משפטי
צרכנות | עורכי דין ומידע משפטי
 
 
עבירות מס
עבירות מס
עורך דין יואב ציונימאת: עו"ד ורו"ח יואב ציוני
עבירות מס – הגברת האכיפה ע"י רשויות המס ובתי המשפט
שאל/י שאלתך בנושא: עבירות מס
עורכי דין ומידע בתחום זה ...
 
אזרחות זרה, הגירה, דין זר ומשפט בינלאומי, דרכון אירופאי
ארצות הברית דין אמריקאי - חוו"ד, אכיפת פסקי חוץ, ליטיגציה בינלאומית - אמריקה
עו"ד רזיאל גסלר
פולין אזרחות פולנית, תרגומים, איתור ושחזור מסמכים בפולין
צבי נגלר, עורך דין ונוטריון
אוסטרליה קנדה הגירה לאוסטרליה, ניו זילנד ועוד...
ליסה סגלוב, עו"ד נוטריון
שוויץ דין זר - שוויץ, חוות דעת דין שוויצרי, נאמנויות, מיסוי בינלאומי, עסקים בשוויץ
רוזנברג, קרן-פולק ושות, משרד עורכי דין
רומניה אזרחות רומנית
אריאלה וינטראוב עו"ד נוטריון
רוסיה אוקראינה דין רוסי, עסקים ברוסיה, עסקים באוקראינה
בוריס למפר - משרד עורכי דין נוטריון
ישראל הגירה לישראל , ויזות ורשיונות שהיה בישראל, משרד הפנים
ד"ר רן מובשוביץ, משרד עו"ד
צכיה דין זר - צ'כיה , חוו"ד דין צ'כיה, לימודים בצ'כיה וכו'...
אנואר עמל, משרד עו"ד נוטריון
עורכי דין ומידע בתחום זה ...
 
משכנתא - עורכי דין
משכנתאות - חובות משכנתא
 עורך דין אבנר שטמרמאת: עו"ד אבנר שטמר
קיבלתם הודעת פינוי - מאמר רביעי בסדרה בנושא מימוש משכנתאות ופינוי מדירות מגורים
שאל/י שאלתך בנושא: משכנתא
עורכי דין ומידע בתחום זה ...


כל הזכויות שמורות "מערכת מידע משפטי"
עורכי דין - מידע משפטי לאזרח - דף הביתחוות דעת מומחים יועצים חיצונייםתנאי שימושצור קשר
נזיקין וביטוחדיני עבודהדיני משפחהגירושיןדיני תעבורהמקרקעין - נדל"ןמגזר חקלאי  דיני מושבים  קיבוציםהוצאה לפועל ובנקאותמשפט פלילי
משפט מסחרימשפט מנהלימסים - דיני מיסיםצרכנות , תביעות קטנות
עורכי דין - אינדקס שאל שאלה משפטיתמגזין משפטילמדור בעיתון
ימי עיון , סדנאות , כנסים משפטיים לאזרחסקירת פסיקה - פסקי דין , החלטות, פסק דיןאינדקס מאמריםאינדקס טיפיםכיצד לבחור עו"ד
developed by benchmark