עורכי דין - חפש עו"ד : תחום עיסוק :אזור בארץ
נזיקין ביטוחדיני עבודהדיני משפחהגירושיןדיני תעבורהמקרקעין נדל"ןמגזר חקלאי  דיני מושבים  קיבוציםהוצאה לפועל בנקאותמשפט פלילי  
משפט מסחרימשפט מנהלימסים - דיני מיסיםצרכנות תביעות קטנות

ראשי  |   הוספת קטע עיתונות  |   כניסת עיתונאים  |   תנאי שימוש  |   צור קשר
שאל שאלתך המשפטית אינדקס עורכי דין סקירת פסיקה לאזרח מאמרים משפטיים לאזרח טיפים משפטיים לאזרח מגזין משפטי מקוון אשף המשפט - חיפוש לפי נושא סדנאות וכנסים משפטיים לאזרח
הרשמ/י לקבלת המגזין המשפטי חינם דאר אלקטרוני:
 
 
 
שם המאמר: "היום הרת עולם" ראש השנה תשע"ט
מידע משפטי בנושאים: ראש השנה - התחדשות - חידושי המגזר החקלאי בשנה האחרונה - מיסים מגזר חקלאי
 
 עורך דין אביגדור ליבוביץ

  מאת: עו"ד אביגדור ליבוביץ
"היום הרת עולם"  ראש השנה תשע"ט
מאת: עו"ד אביגדור ליבוביץ

ראש השנה הוא זמן בשנה שבו האדם יכול להתחדש לגמרי בכל התחומים בחייו, מתרחש הריון, הכל מתחיל מחדש והכל אפשרי. נפתח "חלון הזדמנויות" לעשות שינוי בחיים אם רק מתחברים לרכבת שתצא מהתחנה היום רגע לפני שקיעה. הרכבת מעלה את כל הנוסעים שרק יבקשו לעלות, היא תצא למסע של יומיים שיסתיים ביום שלישי בשקיעה. כל אחד יוצא מתחנה אחרת אבל כולם יכולים להגיע לאותה תחנה בסוף המסע.

בתפילת מוסף שרים את הפיוט "היות הרת עולם":

הַיּוֹם הֲרַת עוֹלָם    
הַיּוֹם יַעֲמִיד בַּמִּשְׁפָּט כָּל יְצוּרֵי עוֹלָמִים     
אִם כְּבָנִים אִם כַּעֲבָדִים     
אִם כְּבָנִים רַחֲמֵנוּ כְּרַחֵם אָב עַל בָּנִים     
וְאִם כַּעֲבָדִים עֵינֵינוּ לְךָ תְלוּיוֹת עַד שֶׁתְּחָנֵּנוּ     
וְתוֹצִיא כָאוֹר מִשְׁפָּטֵנוּ     
אָיוֹם קָדוֹשׁ"
הפיוט ממחיש את ההתחרשות הרוחנית במהלך יומיים של ראש השנה ואת המשפט מולו אנו עומדים. כל אחד מתחבר למקום שמתאים לו אבל בסוף כולם בד"כ רוצים להתחדש, להיות יצירתיים להרגיש "טוב" להרגיש אהובים ומחובקים. הריון ולידה זה המקום הכי מתאים להרגיש התחדשות וחיבוק. הם מעבירים באדם התרגשות, חיים חדשים מגיעים לעולם.     
תינוק הוא "לוח חלק" שלומד בכל יום דברים חדשים על העולם, ואנחנו רק רוצים שהתינוק שלנו יתפתח ויראה עולם של שמחה וחיבוק ומנסים להרחיק אותו ממקומות של סכנה.
בראש השנה כל אחד מחליט איזה תינוק הוא רוצה שייוולד במהלך מסע של יומיים. התינוק הוא רק משל בכדי להמחיש לכל אחד מה טמון בראש השנה. מי שיביט אחורה לשנה שחלפה ויבדוק מה הוא ביקש לעצמו או תכנן  בשנה שעברה שיקרה ימצא שאין לנו שליטה על ההתרחשויות, אנחנו יכולים לתכנן אבל בהרבה מקרים נמצא שמה שקורה הוא לא מה שחשבנו או רצינו שיקרה.
בראש השנה כל באי עולם עוברים לפני בורא עולם כמי "בני מרון" וכל אחד נידון לפי הרצון שלו.
לפני תפילת מוסף שליח הציבור שר את הפיוט "ונתנה תוקף" שהוא בין המפורסמים בפיוטי הימים הנוראים. הפיוט מתאר את החרדה הגדולה מאימת דינו של אלוהי ישראל, ואת אפסות האדם מולו. הפיוט נאמר על ידי רבי אמנון ממגנצא לאחר שעבר ייסורים קשים על קידוש השם.הפיוט מרטיט את הלב, המילים שלו חודרות עמוק לתוך הנשמה ומחברות את השומע למקום של התרגשות וחיבור.
מפאת עוצמתו המיוחדת של הפיוט בחרתי להביא ממנו קטע:    
"... וְכָל בָּאֵי עוֹלָם יַעַבְרוּן לְפָנֶיךָ כִּבְנֵי מָרוֹן. כְּבַקָּרַת רוֹעֶה עֶדְרו. מַעֲבִיר צֹאנוֹ תַּחַת שִׁבְטוֹ. כֵּן תַּעֲבִיר וְתִסְפֹּר וְתִמְנֶה וְתִפְקֹד נֶפֶשׁ כָּל חָי.     וְתַחְתֹּךְ קִצְבָה לְכָל בְּרִיּוֹתֶיךָ. וְתִכְתֹּב אֶת גְּזַר דִּינָם: בְּרֹאשׁ הַשָנָה יִכָּתֵבוּן וּבְיוֹם צוֹם כִּפּוּר יֵחָתֵמוּן, כַּמָּה יַעַבְרוּן וְכַמָּה יִבָּרֵאוּן, מִי יִחְיֶה וּמִי יָמוּת. מִי בְקִצּוֹ וּמִי לֹא בְקִצּוֹ. מִי בַמַּיִם. וּמִי בָאֵשׁ. מִי בַחֶרֶב וּמִי בַחַיָּה. מִי בָרָעָב וּמִי בַצָּמָא. מִי בָרַעַשׁ וּמִי בַמַּגֵּפָה. מִי בַחֲנִיקָה וּמִי בַסְּקִילָה. מִי יָנוּחַ וּמִי יָנוּעַ. מִי יִשָקֵט וּמִי יִטָּרֵף. מִי יִשָלֵו וּמִי יִתְיַסָּר. מִי יֵעָנִי וּמִי יֵעָשֵר. מִי יִשָפֵל וּמִי יָרוּם. וּתְשׁוּבָה וּתְפִלָּה וּצְדָקָהמַעֲבִירִיןאֶת רֹעַ הַגְּזֵרָה, כִּי כְּשִמְךָ כֵּן תְּהִלָּתֶךָ, קָשֶה לִכְעֹס וְנוֹחַ לִרְצוֹת, כִּי לא תַחְפֹּץ בְּמוֹת הַמֵּת, כִּי אִם בְּשׁוּבו מִדַּרְכּוֹ וְחָיָה וְעַד יוֹם מוֹתוֹ תְּחַכֶּה לוֹ אִם יָשׁוּב מִיַָד תְּקַבְּלוֹ. אֱמֶת כִּי אַתָּה הוּא יוֹצְרָם וְאַתָּה יוֹדֵעַ יִצְרָם כִּי הֵם בָּשָר וָדָם. אָדָם יְסוֹדוֹ מֵעָפָר, וְסוֹפוֹ לֶעָפָר בְּנַפְשׁוֹ יָבִיא לַחְמוֹ מָשׁוּל כְּחֶרֶס הַנִּשְׁבָּר כְּחָצִיר יָבֵשׁ וּכְצִיץ נוֹבֵל כְּצֵל עוֹבֵר וּכְעָנָן כָּלָה וּכְרוּחַ נוֹשָׁבֶת וּכְאָבָק פּוֹרֵחַ ְכַחֲלום יָעוּף..."

אם נבחן את העולם שבו אנו עוסקים "המגזר החקלאי" בשנה שחלפה, נמצא שבאו לעולם "תינוקות" חדשים שעשו שינוי מהותי בעולם הנחלות. שנת תשע"ט היא בסימן "התחדשות" לאור החלטות חדשות ומהותיות שנכנסו לחיינו שמשפיעות על בעלי הנחלות במישורים רבים.

"עידן הנחלה המהוונת" - החלטות 1311 ו- 1553:
החלטה 1553 נולדה בשנת 2003 בהחלטה 979. ההחלטה נולדה מחדש מעת לעת וכעת היא נכנסה באופן רשמי לעולמנו החל מיום 10.4.18.
בעלי הנחלות עדיין לא מפנימים את ההחלטה על כל רבדיה שכן חלפו שנים מאז שהיא התקבלה, היא עברה את בית המשפט העליון ומאז שהיא אושרה בפסק דין "פורום הערים העצמאיות" ביום 9.6.11 נעשתה עבודה רבה בכדי שניתן יהיה להביא אותה לעולם מוכנה ליישום.
כיום ההחלטה מיושמת בכל המרחבים של רמ"י וברור כי ההחלטה היא עידן חדש בעולם הנחלות "עידן הנחלה המהוונת". זו כבר לא אותה נחלה לפני ואחרי ההחלטה. ההחלטה אומנם היא "וולנטארית" אך ברור כי במרחק של מספר שנים לא רב רוב מוחלט בעלי הנחלות יידרשו להחלטה ולו רק בכדי לבנות את הבית השלישי בנחלה וכן בכדי לבצע פיצול של מגרש מהנחלה.

ההחלטה היא "כפויה" במכירה. הקונה שיקבל את הזכויות בנחלה עם חלקת מגורים מהוונת, ייכנס לעידן הנחלה המהוונת ולא יכיר כלל מה היה כאן לפני כן. נחלה מהוונת היא עולם חדש, בדיוק כמו התינוק שנולד בראש השנה וצריך לדעת להכיר אותה ולטפל בה נכון. חשוב לבחור את המסלול הנכון ולבצע פעולות בנחלה רק לאחר שההחלטה נבחנה ונבחר המסלול המתאים ליישום. לעיתים בעל הנחלה יחליט להיוותר בעולם הישן ולא ליישם את עידן ההיוון וכל מקרה ייבחן לגופו.

תקופת הביניים לביצוע "התחשבנות מחדש":

רמ"י קבעה תקופת ביניים שמתחילה ביום 10.4.18 ומסתיימת ביום 9.4.19 לצורך ביצוע תהליך של "התחשבנות מחדש". מי שזכאי לבצע התחשבנות מחדש הוא מי שביצע פעולה בנחלה בין התאריכים 9.6.11 ועד ליום 10.4.18 ("המועד להתחשבנות מחדש") ושילם תשלומים לפי החלטות קודמות וזכאי לקבל תשלומים בחזרה או להכיר בתשלומים ששולמו על ידו בכדי ליישם את החלטה 1553.

התנאי לקבל את ההטבה של "התחשבנות מחדש" - הגשת בקשה לביצוע התחשבנות מחדש עד ליום 9.4.19. בעל נחלה שלא יגיש את הבקשה במועד האמור לא יהא זכאי לקיזוז תשלומים וישלם תשלום כפול.     
בהתאם לכך בעל נחלה שיבצע פעולות בנחלה כיום שלא לפי החלטה 1553 ויבקש ליישם את החלטה 1553 בהמשך, לא יוכל לקבל קיזוז של תשלומים ששולמו על ידו בעת יישום החלטה 1553.    

התוצאה היא - כל תשלום שישולם החל מיום 10.4.18 שלא בהתאם להחלטה 1553 לא יקוזז בעת יישום החלטה 1553 בעתיד.

רכישת נחלה לפני ואחרי המועד הקובע - בעל נחלה שרכש נחלה במועד להתחשבנות (בין התאריכים
9.6.11 – 10.4.18) מחדש ויגיש את הבקשה עד ליום 9.4.19, יהא זכאי לקיזוז דמי ההסכמה ששילם המוכר.    

לדוגמא:
נחלה נרכשה ביום 1.1.16  בסך של 6 מיליון .
המוכר שילם דמי הסכמה 2 מיליון .
הקונה יגיש בקשה להתחשבנות מחדש ביום 1.10.18.
ביום 1.6.19 הקונה יקבל חשבון דמי רכישה בסך 2,400,000 .
הקונה ישלם את ההפרש בין דמי הסכמה לדמי רכישה סך של 400,000 (הערה - בגין דמי ההסכמה ששולמו תחושב הצמדה לצורך הנוחות לא חושבה הצמדה בדוגמא).
הקונה יחתום על הסכם חכירה מהוון (ככל וקיים תצ"ר רשום במושב) וכן על נספח להחלטה 1553 במסלול "דמי רכישה" ויקבל את כל ההטבות לפי מסלול "דמי רכישה": מלוא זכויות הבניה הקיימות והעתידיות ללא תשלום לרמ"י, פיצול מגרשים ללא עלות לרמ"י (יחול היטל השבחה ומס רכישה), פטור מדמי הסכמה בגין חלקת המגורים במכירה, אפשרות להשכיר בתים בנחלה, ביטול רצף בין דורי (אפשרות לבניית הבית השלישי), היוון חלקת המגורים.

דוגמא נוספת:
כל העובדות הן בהתאם לדוגמא שלעיל בשינוי שלהלן:
הקונה  מגיש את הבקשה להתחשבנות מחדש ביום 1.6.19 (אחרי המועד להתחשבנות מחדש).
הקונה לא זכאי לקיזוז דמי ההסכמה ששילם המוכר וישלם דמי רכישה בסך 20% + מע"מ.
דמי הרכישה יעמדו על סך של 1,500,000 .
התוצאה - הפסד לקונה של 1,100,000 !

בית שלישי בנחלה:
בחודש יוני 2016 אושר תיקון 1ב לתמ"א 35. מושבים רבים וכן מועצות אזוריות עובדים על עריכת תב"ע חדשה. ההליכים בשלבים שונים, במרכז הארץ אין עדיין תב"ע לשלוש יחידות בשלושה מבנים. באזורי פריפריה קיימות תכניות לבניה של שלוש יחידות נפרדות + יחידה של 55 מ"ר עם קיר משותף.

בעל נחלה בה לא מתקיים רצף בין דורי לא יוכל לבנות את הבית השלישי אם הוא לא יישם את החלטה 1553 לכל הפחות במסלול "דמי חכירה" בסך 3.75% + מע"מ.
ההמלצה היא לעבוד במקביל לתהליך אישור התב"ע וליישם את החלטה 1553. כל מקרה ייבחן לגופו וייבחר המסלול המתאים מבחינת הצרכים המשפחתיים כאשר אנו רואים בנחלה שלוש יחידות עם אפשרות לבצע פיצול של שני מגרשים מהנחלה.

עד למועד שבו תאושר תב"ע חדשה, ניתן יהיה לבנות את היחידה של ה- 55 מ"ר עם קיר משותף לאחת היחידות. בעל נחלה שישלם את "דמי הרכישה" יוכל להשכיר את היחידות בנחלה, כאשר קיימת חובת התגוררות של בעל הנחלה באחת היחידות בנחלה ועיבוד ברצף של החלקות החקלאיות בנחלה. במסלול דמי חכירה (3.75%) לא ניתן להשכיר בתים בנחלה.
נכון להיום קיימות שומות במסלולים שונים לדמי חכירה ודמי רכישה, שומות להתחשבנות מחדש ולפיצול מגרש מנחלה. הוגשו הליכי "עיון חוזר" ונצבר ניסיון שמאפשר לתת את הייעוץ המתאים עבור כל מקרה לגופו וכן לצורך עריכת הצוואות.

מהפכה בכללי הורשה בנחלות:
לאחרונה נפל דבר בכל הקשור לכללי ההורשה בנחלות כאשר בוטל המעבר האוטומטי בין בני זוג בעת שבו אחד מבני הזוג הולך לבית עולמו. מי שיחתום על הסכם החכירה לפי החלטה 1311 חייב לערוך צוואה ולקבוע שבן הזוג שנותר בחיים מקבל את כל הזכויות בנחלה בכדי למנוע חיכוך עם הילדים, כלות וחתנים בעת פטירה.
עוד יישפכו מילים רבות על התיקון בכללי ההורשה ובהמשך נעביר סדרה של מאמרים על מה שצופן לנו העתיד (התינוק החדש בכללי ההורשה) בכדי שבעלי הנחלות יוכלו לצפות את ההתרחשויות בעת פטירה ולתת מענה מידי לתקלות שעשויות לקרות ולגרום לזעזועים קשים במשפחות.
מי שלא יישם את עידן הנחלה המהוונת לא יחולו עליו הכללים החדשים אך עדיין קיימת חובה משפחתית לערוך צוואה בכדי לא להותיר את היורשים "להסתדר" ביניהם כי המציאות מראה שברוב המקרים לא רק שלא מסתדרים אלא מתפרקים.
ביטול מינוי בן ממשיך - אחת הדרמות הגדולות בנוסף לשינוי בכללי ההורשה שקרתה, היא הדרישה לבטל מינוי של בן ממשיך בכדי ליישם את החלטה 1311 ולחתום על הסכם חכירה או ליישם את החלטה 1553 ולחתום על אחד המסלולים (דמי חכירה או דמי רכישה), כאשר מונה "בן ממשיך" שנרשם כדין בסוכנות היהודית במושב סוכנותי או במושב שהיה בעבר סוכנותי ומונה בן ממשיך.
הדרישה לביטול המינוי של הבן הממשיך תכניס לחיכוך הורים מול ילדים ותביא למאבקים במשפחות במקום שבו לא תהיה הסכמה מצד הבן שמונה כבן ממשיך לבטל את המינוי – דרישה זו תגרום לבעיות רבות במשפחות והיא עוד תעלה על שולחן הדיונים חדשות לבקרים.

גישור במשפחה:
אנו מנסים להטמיע בעידן החדש כללים שיסייעו לבעלי הנחלות להימנע ממחלוקת משפחתית לאחר ששני בני הזוג הלכו לבית עולמם וכמובן כאשר אחד מהם או שניהם בחיים. אנו עוסקים "ברפואה מונעת" כאשר אנו מבקשים מבעלי הנחלות לחתום על מערכת הסכמים בטרם ביצוע פעולות בנחלה:

הסכם בין דורי - הסכם שמסדיר את היחסים בין ההורים לילדים בעת ביצוע בניה בנחלה או מגורים של אחד הילדים עם משפחתו באחד הבתים בנחלה. ההסכם מסדיר את נושאים של בניה, פיצול, פטירה של בעלי הנחלה או של הילד/ילדה, גירושין, פשיטת רגל, מכירה, סכסוך משפחתי והורשה, בכדי למנוע אפשרות של "קביעת עובדות" בשטח מבלי שלהורים תהיה שליטה על הנעשה בנחלה. על ההסכם יש לחתום בטרם ביצוע בניה או מגורים בנחלה ולבצע תיאום ציפיות רוחבי ולקחת בחשבון את כל השיקולים ביחס למשפחה המורחבת.  

הסכם ממון - ההסכם מסדיר את מערכת היחסים בין בן הזוג שנותר בחיים ומכניס בן/בת זוג חדש/ה לחייו. החלטות רמ"י קובעות שבן/בת הזוג מקבל/ת את הזכויות בנחלה ככל והוא ידוע בציבור. בכדי להימנע "מהתקלה" הזו יש לערוך הסכם ממון עם בן/בת זוג ולקבוע הוראות דרקוניות בכל הקשור לנחלה. את ההסכם יש לאשר בבית משפט לענייני משפחה. לאור כך שהסכם ממון חל בחיים יש לצרף להסכם צוואה שחלה במוות ולסגור את כל הסדקים שעשויים להיפרץ בחומת ההורשה של הנחלה. הסכם ממון יש לחתום בין בן/בת שבונים בנחלה לבין הכלה/חתן בכדי למנוע אפשרות של איום על הנחלה המשפחתית מצד כלות/חתנים בעת פטירה של בן/בת או פרידה או מכירה או הורשה.

צוואה - צוואה היא הדרך של אדם לקבוע הוראות כיצד להוריש את הזכויות בעיזבונו. הורים שעורכים צוואה הדדית קובעים הוראות להעברת הזכויות לילדים לאחר שאחרון מהם ילך לבית עולמו. צוואה הדדית באה לעולם בכדי להגן על הזכויות של בן הזוג שהלך לעולמו בכדי שלא יתבצע שינוי בצוואה אחריו. בנחלה צוואה הדדית היא "צוואת כבוד" כאשר בן הזוג שנותר בחיים יכול לערוך צוואה חדשה ולקבוע הוראות בהתאם לשיקול דעתו - הצוואה האחרונה היא הקובעת!
    
לאחר ששונו כללי ההורשה, מי שיחתום על הסכם החכירה לדורות לפי החלטה 1311, יחסה תחת כללי ההורשה החדשים ובמקרה זה - צוואה הדדית ניתנת לביטול בהתאם להוראות החוק ולא ניתן לערוך צוואה חדשה ולקבוע הוראות חדשות אם לא בוצע ביטול כדין. נבהיר בעניין זה, כי לא קיימת פסיקה בנושא ביטול צוואה הדדית ויש הגורסים כי עדיף לא לבצע צוואה הדדית אלא שכל אחד מבני הזוג יבצע צוואה עבורו מבלי לקבוע שהיא הדדית (נביא סדרה של מאמרים בנושא במהלך שנת תשע"ט).

במהלך שנת תשע"ח שיתפתי אתכם בסיפורים רבים שהתרחשו בחדר הגישור בהם לקחו חלק משפחות מהמגזר החקלאי שביקשו לנסות להביא פתרון בדרך של הידברות. קיימות סיבות רבות לכך שמשפחות מגיעות למאבקי ירושה. במגזר החקלאי מאבקי הירושה מאוד מצויים בגלל הפוטנציאל הגלום בנחלה ובייחוד לאור כך שהילדים נכנסים לתוך הנחלה המשפחתית כאשר ההורים בחיים דבר שלא קיים במגזר העירוני.

המסקנה שעולה בכל המקרים, היא שההורים לא ערכו תיאום ציפיות עם הילדים בטרם נקבעו עובדות בשטח וכאשר לא נותרה צוואה הדרך לפתרון היתה הרבה יותר סבוכה מאשר נותרה צוואה גם אם לא כל הילדים הסכימו לקבל את רצון ההורים.

בשנת תשע
הערה:
רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה.
הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
לתגובות, שאלות, והערות למאמר זה - לחץ/י כאן
מאמרים נוספים ממשרד:  עו"ד אביגדור ליבוביץ
טיפים ממשרד:  עו"ד אביגדור ליבוביץ
סקירת פסיקה ממשרד:  עו"ד אביגדור ליבוביץ
עורכי דין
קישורים שימושיים לקהל הרחב ולמשרדי עורכי דין
 
דיני משפחה
גירושין | עורכי דין ומידע משפטי
מזונות | עורכי דין ומידע משפטי
מזונות אישה - גירושין | עורכי דין ומידע משפטי
הוצאה לפועל מזונות | עורכי דין ומידע משפטי
מזונות ילדים - גירושין | עורכי דין ומידע משפטי
משפט מסחרי
מכרזים - דיני מכרזים | עורכי דין ומידע משפטי
מיסים עקיפים | עורכי דין ומידע משפטי
רוסיה - עסקים ברוסיה - דין רוסי | עורכי דין ומידע משפטי
יזמות עסקית - משפט מסחרי | עורכי דין ומידע משפטי
זכויות יוצרים - קנין רוחני | עורכי דין ומידע משפטי
הוצאה לפועל ו דיני בנקאות
דיני בנקאות | עורכי דין מידע משפטי
הוצאה לפועל | עורכי דין מידע משפטי
כינוס נכסים - כונס נכסים | עורכי דין מידע משפטי
בקשת רשות להתגונן - סד"מ | עורכי דין מידע משפטי
סדר דין מקוצר - סד"מ | עורכי דין מידע משפטי
משפט פלילי
פלילי | עורכי דין ומידע משפטי
עבירות נוער - פלילי | עורכי דין ומידע משפטי
עבירות מס | עורכי דין ומידע משפטי
עבירות תכנון ובניה | עורכי דין ומידע משפטי
כתב אישום - פלילי | עורכי דין ומידע משפטי
דיני תעבורה
נהיגה בשכרות - תעבורה | עורכי דין ומידע משפטי
פסילת רשיון נהיגה - תעבורה | עורכי דין ומידע משפטי
דיני תעבורה | עורכי דין ומידע משפטי
דוח תנועה - תעבורה | עורכי דין ומידע משפטי
נהג חדש - דיני תעבורה | עורכי דין ומידע משפטי
דיני נזיקין , ו דיני ביטוח
ביטוח לאומי - נזקי גוף | עורכי דין ומידע משפטי
אחוזי נכות - ביטוח לאומי | עורכי דין ומידע משפטי
מחלת מקצוע - ביטוח לאומי | עורכי דין ומידע משפטי
ועדה רפואית - ביטוח לאומי | עורכי דין ומידע משפטי
תאונות דרכים - נזקי גוף ורכוש | עורכי דין ומידע משפטי
דיני מקרקעין - נדל"ן
בית משותף - בתים משותפים | עורכי דין ומידע משפטי
משכנתא | עורכי דין ומידע משפטי
בניה - תכנון ובניה | עורכי דין ומידע משפטי
שכירות - מקרקעין | עורכי דין ומידע משפטי
מקרקעין | עורכי דין ומידע משפטי
מגזר חקלאי מושבים קיבוצים
בן ממשיך - דיני מושבים | עורכי דין ומידע משפטי
אגודה שיתופית - מושבים , קיבוצים | עורכי דין ומידע משפטי
קיבוצים | עורכי דין ומידע משפטי
מינהל מקרקעי ישראל | עורכי דין ומידע משפטי
מיסים מגזר חקלאי | עורכי דין ומידע משפטי
דיני עבודה
עבודת נשים - הריון לידה - דיני עבודה | עורכי דין ומידע משפטי
זכויות עובדים עסקים בקשיים | עורכי דין ומידע משפטי
פיצויי פיטורים - פיצויי פיטורין | עורכי דין ומידע משפטי
הרעת תנאים - דיני עבודה | עורכי דין ומידע משפטי
פיטורים - פיטורין | עורכי דין ומידע משפטי
דיני צרכנות ו תביעות קטנות
תביעות קטנות | עורכי דין ומידע משפטי
הגנת הצרכן - צרכנות | עורכי דין ומידע משפטי
צרכנות | עורכי דין ומידע משפטי
 
 
עבירות מס
עבירות מס
עורך דין יואב ציונימאת: עו"ד ורו"ח יואב ציוני
עבירות מס – הגברת האכיפה ע"י רשויות המס ובתי המשפט
שאל/י שאלתך בנושא: עבירות מס
עורכי דין ומידע בתחום זה ...
 
אזרחות זרה, הגירה, דין זר ומשפט בינלאומי, דרכון אירופאי
ארצות הברית דין אמריקאי - חוו"ד, אכיפת פסקי חוץ, ליטיגציה בינלאומית - אמריקה
עו"ד רזיאל גסלר
פולין אזרחות פולנית, תרגומים, איתור ושחזור מסמכים בפולין
צבי נגלר, עורך דין ונוטריון
אוסטרליה קנדה הגירה לאוסטרליה, ניו זילנד ועוד...
ליסה סגלוב, עו"ד נוטריון
שוויץ דין זר - שוויץ, חוות דעת דין שוויצרי, נאמנויות, מיסוי בינלאומי, עסקים בשוויץ
רוזנברג, קרן-פולק ושות, משרד עורכי דין
רומניה אזרחות רומנית
אריאלה וינטראוב עו"ד נוטריון
רוסיה אוקראינה דין רוסי, עסקים ברוסיה, עסקים באוקראינה
בוריס למפר - משרד עורכי דין נוטריון
ישראל הגירה לישראל , ויזות ורשיונות שהיה בישראל, משרד הפנים
ד"ר רן מובשוביץ, משרד עו"ד
צכיה דין זר - צ'כיה , חוו"ד דין צ'כיה, לימודים בצ'כיה וכו'...
אנואר עמל, משרד עו"ד נוטריון
עורכי דין ומידע בתחום זה ...
 
משכנתא - עורכי דין
משכנתאות - חובות משכנתא
 עורך דין אבנר שטמרמאת: עו"ד אבנר שטמר
קיבלתם הודעת פינוי - מאמר רביעי בסדרה בנושא מימוש משכנתאות ופינוי מדירות מגורים
שאל/י שאלתך בנושא: משכנתא
עורכי דין ומידע בתחום זה ...


כל הזכויות שמורות "מערכת מידע משפטי"
עורכי דין - מידע משפטי לאזרח - דף הביתחוות דעת מומחים יועצים חיצונייםתנאי שימושצור קשר
נזיקין וביטוחדיני עבודהדיני משפחהגירושיןדיני תעבורהמקרקעין - נדל"ןמגזר חקלאי  דיני מושבים  קיבוציםהוצאה לפועל ובנקאותמשפט פלילי
משפט מסחרימשפט מנהלימסים - דיני מיסיםצרכנות , תביעות קטנות
עורכי דין - אינדקס שאל שאלה משפטיתמגזין משפטילמדור בעיתון
ימי עיון , סדנאות , כנסים משפטיים לאזרחסקירת פסיקה - פסקי דין , החלטות, פסק דיןאינדקס מאמריםאינדקס טיפיםכיצד לבחור עו"ד
developed by benchmark