עורכי דין - חפש עו"ד : תחום עיסוק :אזור בארץ
נזיקין ביטוחדיני עבודהדיני משפחהגירושיןדיני תעבורהמקרקעין נדל"ןמגזר חקלאי  דיני מושבים  קיבוציםהוצאה לפועל בנקאותמשפט פלילי  
משפט מסחרימשפט מנהלימסים - דיני מיסיםצרכנות תביעות קטנות

ראשי  |   הוספת קטע עיתונות  |   כניסת עיתונאים  |   תנאי שימוש  |   צור קשר
שאל שאלתך המשפטית אינדקס עורכי דין סקירת פסיקה לאזרח מאמרים משפטיים לאזרח טיפים משפטיים לאזרח מגזין משפטי מקוון אשף המשפט - חיפוש לפי נושא סדנאות וכנסים משפטיים לאזרח
הרשמ/י לקבלת המגזין המשפטי חינם דאר אלקטרוני:
 
 
 
שם המאמר: כיצד לבחור קופת גמל, קרנות השתלמות וקרנות נאמנות?
מידע משפטי בנושאים: השקעות - בנקים - קופות גמל - קרנות השקעה - קרן השתלמות - משפט מסחרי - צרכנות פיננסית
 
פרופסור אלי אמיר-רואה חשבון

  מאת: פרופסור אלי אמיר, רו"ח
כיצד לבחור קופת גמל, קרנות השתלמות וקרנות נאמנות?
מאת: פרופסור אלי אמיר, רו"ח *

רבים מתחבטים בשאלה באיזו קופת גמל, קרן השתלמות או קרן נאמנות כדאי לבחור. רבים גם מתפתים להעביר את כספם מקופה מסוימת לקופה אחרת על סמך פרסומות ותעלולי שיווק, המלצות מחברים ובני משפחה, או סתם מתוך הרגשה שיש לעשות מעשה כלשהו. מטרת המאמר היא לספק לחסרי המיומנות הפיננסית כללים פשוטים לצורך קבלת החלטה מושכלת יותר באיזו קופת גמל, קרן השתלמות או קרן נאמנות כדאי להשקיע. לצורך קיצור אשתמש מעתה במונח קרן נאמנות אך הניתוח מתאים גם לקרנות השתלמות וקופות גמל.

כלל מספר 1 - הקוף מרוויח בממוצע יותר – מחקר מצביע בעקביות זה עשרות שנים שקרנות נאמנות מרוויחות בממוצע פחות מהשוק או במילים אחרות השקעה באינדקס (לדוגמא, המדד המשקף את מחירי 25 המניות הגדולות ביותר בבורסת תל אביב נקרא מדד או אינדקס "תל אביב 25") תביא לרווחים גבוהים יותר על פני תקופה ארוכה מאשר קרנות הנאמנות המנסות לבחור נכסי השקעה בודדים. הכיצד? התנהגות מחירי המניות, אגרות החוב, שערי מטבע ונכסים פיננסים אחרים אינם ניתנים לצפיה מראש. אדם הטוען כי ביכולתו לצפות מה יקרה לשער החליפין של הדולר או למחיר מניה כלשהי בעוד שבוע הינו במקרה הטוב נוכל ובמקרה הפחות טוב משלה את עצמו ואת סביבתו. הדבר נכון גם לבעלי המקצוע המנהלים את קרנות הנאמנות. הם אינם יכולים לצפות את העתיד. אומנם מידי פעם קרן נאמנות מרוויחה סכומים נאים ו"מכה את השוק" אך בכל תקופה סביר שתהיה זו קרן נאמנות אחרת. הרי כל קרנות הנאמנות ביחד מהוות יחד את רוב רובו של השוק ולא ייתכן שהשוק יכה את עצמו. אז בשביל מה אנו משלמים דמי ניהול לקרן נאמנות שברור שתרויח פחות מהשוק? תארו לכם שהייתם רוצים להשקיע את כספכם בעצמכם בתיק מאוזן הכולל מרכיבים רבים (נקרא לו בקיצור "תיק השוק"). הייתם הרי מבזבזים זמן יקר על קביעת מדיניות השקעה, ניהול תיק ההשקעה, קניה ומכירה ודיווח לרשויות. בנוסף, הייתם כנראה משלמים עמלות גבוהות על קניה ומכירה של נכסים פיננסים. קרן הנאמנות עושה זו בצורה יעילה יותר תוך חיסכון של עלויות עסקה. מתברר גם שקרנות נאמנות המשקיעות במדדי מניות או אגרות חוב מרוויחות בממוצע יותר מאלה המנסות לבחור מניות בודדות. מסקנה – בחרו את הקרן המשקיעה את הכסף במדדי מניות ואגרות חוב ולא מנסה לבחור מניות או אג"ח בודדים. קרן זו גם תחסוך לכם בדמי הניהול.

כלל מספר 2 - בחירת קרן נאמנות על סמך נתוני העבר היא מעשה מסוכן – נניח שאספתם נתונים על כל קרנות הנאמנות, קופות הגמל וקרנות ההשתלמות על פני 20 השנים האחרונות. ונניח שחילקתם את כל הקרנות לעשירונים בהתאם לתשואה שהניבו ללקוחותיהם בשנה שחלפה. מה לדעתכם הסיכוי שקרן שהייתה בעשירון העליון בתקופה הקודמת תשמור על מקומה בעשירון העליון גם בתקופה הבאה? מתברר שהסיכוי הוא די נמוך, כ- 15%. נניח שקרן מסוימת הייתה בתקופה האחרונה בעשירון התחתון, מה הסיכוי שקרן כושלת זו תשמור על מקומה בעשירון התחתון? כאן מתברר שהסיכוי הוא מהותי, כ- 40%. נובע מכך שבחירת קרן נאמנות על סמך ביצועי העבר הוא מעשה מסוכן. אם בחרתם קרן שהייתה מוצלחת בתקופה שחלפה, מובטח לכם בסיכוי של 85% שבתקופה הבאה לא תהיו בעשירון העליון. לעומת זאת די ברור שלא כדאי לבחור בקרן שבתקופות שחלפו הראו ביצועים כושלים.

כלל מספר 3 – בחר בקופה שמדיניות ההשקעה שלה מתאימה לרמת הסיכון אותה אתה רוצה לקחת – הכלל החשוב ביותר בתורת ההשקעות הוא שהשקעה מסוכנת יותר תניב בממוצע תשואה גבוהה יותר. לדוגמא, קרן המשקיעה את כל כספה במניות תניב בממוצע תשואה גבוהה יותר מקרן המשקיעה את כספה באגרות חוב של ממשלת ישראל. הדגש הוא כמובן על הממוצע. ייתכן שבתקופה בודדת כלשהי תניב קרן האג"ח תשואה גבוהה יותר מאשר הקרן המנייתית. לצערינו אנו חווים תופעה זו כעת. מן הסתם קרן שהשקיעה את כספה בחודשים האחרונים במניות תניב הפסדים ללקוחותיה בעוד שקרן שהשקיעה את כספה בחודשים האחרונים באגרות חוב ממשלתיות תניב רווחים (אומנם קטנים אך בכל זאת רווחים). לפיכך, בהסתמך על כלל מספר 2 הטוען שגם מנהל הקרן לא יכול לצפות את העתיד, כל מה שעליכם לעשות הוא לבחור את הקרן שמדיניות ההשקעה שלה תואמת את כמות הסיכון אותו אתם מעונינים לקחת. לדוגמא, אדם צעיר בן 30 יבחר כנראה להשקיע בקרן בעלת סיכון רב, זו המשקיעה את כספה במניות. אדם זה יכול להרשות לעצמו לקחת סיכון. אדם מבוגר בן 65 העומד לפרוש לפנסיה אינו יכול להרשות לעצמו את אותה רמת סיכון ולכן יבחר בקרן סולידית המשקיעה את הכספה בנכסים בטוחים יחסית (לדוגמא, אגרות חוב ממשלתיות). דוגמא נוספת קשורה להצבר ההון של המשקיע: אדם בעל הון רב יבחר להשקיע בקרן מסוכנת בעוד אדם ללא הון נוסף ישקיע בקרן בטוחה. ככלל אצבע, אותם משקיעים שקרן הנאמנות או קופת הגמל מהווה מרכיב משמעותי בהונם לא צריכים לבחור בקרן מסוכנת מכיוון ששנת משבר אחת יכולה למחוק שנים רבות של עבודה וחיסכון.

כלל מספר 4 – בחר בקופה שבה עלויות העסקה נמוכות יותר – מכיוון שלא ניתן לצפות את התנהגות השוק בעתיד ומכיוון שמנהלי קרנות ההשקעה אינם יכולים להכות את השוק פעם אחר פעם, נובע מכך שיש לבחור את קרן ההשקעות בעלת עלויות העסקה הנמוכות ביותר. מחקר מראה שהבדלי תשואה של קרנות נאמנות מוסברים במידה רבה על ידי שונות עלויות עסקה. בעוד קרנות "יקרות" יותר מדווחות על ביצועים פחותים, הקרנות ה"זולות" נוטות לדווח על ביצועים משופרים. כך לגבי קרנות הנוטות להשקיע במדדים (אינדקסים). מכיון שקרנות אלה "זולות" יחסית, הרי שהביצועים שלהן על פני טווח ארוך טובים יותר. לכן בחר בקרן הנאמנות המסתפקת בעלויות עסקה נמוכות יותר וסביר לאורך זמן ובממוצע תרוויח.  

כלל מספר 5 – הישמרו מתעלולי שיווק – מנהלי קרנות מרוויחים אחוז מסוים משווי הקרן או מרווחי הקרן. עלויות אלה מנוכות מנכסי המשקיע ופוגעות משמעותית בביצועי הקרן. לפעמים ניתן למצוא פרסומים המהללים ומשבחים את ביצועי הקרן, לדוגמא, מודעה בעיתון הטוענת כי בשנה החולפת הרוויחה הקרן תשואה בשיעור 7.5%. השאלה הראשונה העולה היא האם נתון זה כולל את עלויות הקרן? ייתכן שעלויות הקרן הסתכמו ב- 3% ואז שיעור הרווחיות של הקרן נמוך משמעותית. בנוסף, מה היו ביצועי הקרן בכל אחת מארבעת השנים הקודמות? ייתכן שקיימת שונות רבה בביצועי הקרן. לפיכך, יש להיזהר משיווק אגרסיבי המצביע על נתונים חסרי משמעות ולדרוש לראות נתונים על רווחיות נטו של הקרן במשך מספר שנים. זכרו גם שקרנות חדשות שהוקמו אך לאחרונה יכולות להתגאות בביצועים חיוביים מכיוון שאין להן "היסטוריה". דוגמא נוספת היא שימוש בנתוני תשואה מצטברת. נניח שקרן מסוימת טוענת שהרויחה 100% במצטבר בעשרת השנים האחרונות. מהי התשואה הממוצעת לשנה? האם 10%? ודאי שלא. התשואה הממוצעת היא 7.2% בלבד (כי -  1.07210 -1 = 1 (. עוד דוגמא: האם הביצועים של קרן שהתשואה מצטברת שלה לחמש שנים הייתה 27.6% טובים פחות מזו שהתשואה המצטברת שלה ל- 10 השנים האחרונות הייתה 62.9%? למעשה שתי הקרנות זהות בביצועיהן – 5% תשואה שנתית באופן מצטבר. לפיכך תמיד יש להשוות תשואה שנתית על בסיס ממוצע הנדסי ולהימנע מהשוואות על סמך תשואה מצטברת רב שנתית. לבסוף, מרבית הקרנות יפרסמו מידע חיובי תוך ניסיון להעלים מידע בעל אופי שלילי. דעו כי המידע המפורסם על ידי הקרנות מנוסח וערוך בצורה החיובית ביותר שניתן כך שתמיד קיימת הטיה חיובית במידע. זאת ועוד, פרסום מידע בעיתונות ובאמצעות עלונים צבעוניים עולה כסף רב, שאותו משלמים בסופו של חשבון החוסכים. דווקא הקרנות הנמנעות מפרסום יקר מניבות תשואה רבה יותר (ראה כלל מספר 4).   

לסיכום, בשנתיים האחרונות החליטו עובדים רבים במוסדות להשכלה גבוהה לעבור לקופות הגמל וקרנות השתלמות "אחרות" על בסיס ההנחה שתשואות הקרנות האחרות יהיו גבוהות יותר בעתיד. התברר שהקרנות האחרות פשוט השקיעו את הכספים בנכסים מסוכנים יותר. עקב המשבר הכלכלי הנוכחי שווי הנכסים בקרנות ירד משמעותית ורבים מהחוסכים הפסידו חלקים משמעותיים מחסכונותיהם. אין פסול בהשקעה מסוכנת ומלבד שהחוסך יודע את הסיכונים והסיכויים שבהשקעה. בחירה מושכלת בקרן על סמך חמשת הכללים לעיל יכולה לצמצם נזקים ולהביא למדיניות השקעה מאוזנת יותר.

* פרופסור בבית הספר למנהל עסקים של לונדון. מאמר זה מספק הנחיות כלליות לבחירת השקעות ואינו מהווה המלצה ספציפית לבחירת השקעה או קרן כלשהי או לביצוע שינוי כלשהו במדיניות ההשקעה הנוכחית. מומלץ להיוועץ באנשי מקצוע מתאימים לפני ביצוע פעולת השקעה כלשהי.

הערה:
רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה.
הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
לתגובות, שאלות, והערות למאמר זה - לחץ/י כאן
מאמרים נוספים ממשרד:  פרופסור אלי אמיר, רו"ח
טיפים ממשרד:  פרופסור אלי אמיר, רו"ח
סקירת פסיקה ממשרד:  פרופסור אלי אמיר, רו"ח
עורכי דין
קישורים שימושיים לקהל הרחב ולמשרדי עורכי דין
 
דיני משפחה
גירושין | עורכי דין ומידע משפטי
מזונות | עורכי דין ומידע משפטי
מזונות אישה - גירושין | עורכי דין ומידע משפטי
הוצאה לפועל מזונות | עורכי דין ומידע משפטי
מזונות ילדים - גירושין | עורכי דין ומידע משפטי
משפט מסחרי
מכרזים - דיני מכרזים | עורכי דין ומידע משפטי
מיסים עקיפים | עורכי דין ומידע משפטי
רוסיה - עסקים ברוסיה - דין רוסי | עורכי דין ומידע משפטי
יזמות עסקית - משפט מסחרי | עורכי דין ומידע משפטי
זכויות יוצרים - קנין רוחני | עורכי דין ומידע משפטי
הוצאה לפועל ו דיני בנקאות
דיני בנקאות | עורכי דין מידע משפטי
הוצאה לפועל | עורכי דין מידע משפטי
כינוס נכסים - כונס נכסים | עורכי דין מידע משפטי
בקשת רשות להתגונן - סד"מ | עורכי דין מידע משפטי
סדר דין מקוצר - סד"מ | עורכי דין מידע משפטי
משפט פלילי
פלילי | עורכי דין ומידע משפטי
עבירות נוער - פלילי | עורכי דין ומידע משפטי
עבירות מס | עורכי דין ומידע משפטי
עבירות תכנון ובניה | עורכי דין ומידע משפטי
כתב אישום - פלילי | עורכי דין ומידע משפטי
דיני תעבורה
נהיגה בשכרות - תעבורה | עורכי דין ומידע משפטי
פסילת רשיון נהיגה - תעבורה | עורכי דין ומידע משפטי
דיני תעבורה | עורכי דין ומידע משפטי
דוח תנועה - תעבורה | עורכי דין ומידע משפטי
נהג חדש - דיני תעבורה | עורכי דין ומידע משפטי
דיני נזיקין , ו דיני ביטוח
ביטוח לאומי - נזקי גוף | עורכי דין ומידע משפטי
אחוזי נכות - ביטוח לאומי | עורכי דין ומידע משפטי
מחלת מקצוע - ביטוח לאומי | עורכי דין ומידע משפטי
ועדה רפואית - ביטוח לאומי | עורכי דין ומידע משפטי
תאונות דרכים - נזקי גוף ורכוש | עורכי דין ומידע משפטי
דיני מקרקעין - נדל"ן
בית משותף - בתים משותפים | עורכי דין ומידע משפטי
משכנתא | עורכי דין ומידע משפטי
בניה - תכנון ובניה | עורכי דין ומידע משפטי
שכירות - מקרקעין | עורכי דין ומידע משפטי
מקרקעין | עורכי דין ומידע משפטי
מגזר חקלאי מושבים קיבוצים
בן ממשיך - דיני מושבים | עורכי דין ומידע משפטי
אגודה שיתופית - מושבים , קיבוצים | עורכי דין ומידע משפטי
קיבוצים | עורכי דין ומידע משפטי
מינהל מקרקעי ישראל | עורכי דין ומידע משפטי
מיסים מגזר חקלאי | עורכי דין ומידע משפטי
דיני עבודה
עבודת נשים - הריון לידה - דיני עבודה | עורכי דין ומידע משפטי
זכויות עובדים עסקים בקשיים | עורכי דין ומידע משפטי
פיצויי פיטורים - פיצויי פיטורין | עורכי דין ומידע משפטי
הרעת תנאים - דיני עבודה | עורכי דין ומידע משפטי
פיטורים - פיטורין | עורכי דין ומידע משפטי
דיני צרכנות ו תביעות קטנות
תביעות קטנות | עורכי דין ומידע משפטי
הגנת הצרכן - צרכנות | עורכי דין ומידע משפטי
צרכנות | עורכי דין ומידע משפטי
 
 
עבירות מס
עבירות מס
עורך דין יואב ציונימאת: עו"ד ורו"ח יואב ציוני
עבירות מס – הגברת האכיפה ע"י רשויות המס ובתי המשפט
שאל/י שאלתך בנושא: עבירות מס
עורכי דין ומידע בתחום זה ...
 
אזרחות זרה, הגירה, דין זר ומשפט בינלאומי, דרכון אירופאי
ארצות הברית דין אמריקאי - חוו"ד, אכיפת פסקי חוץ, ליטיגציה בינלאומית - אמריקה
עו"ד רזיאל גסלר
פולין אזרחות פולנית, תרגומים, איתור ושחזור מסמכים בפולין
צבי נגלר, עורך דין ונוטריון
אוסטרליה קנדה הגירה לאוסטרליה, ניו זילנד ועוד...
ליסה סגלוב, עו"ד נוטריון
שוויץ דין זר - שוויץ, חוות דעת דין שוויצרי, נאמנויות, מיסוי בינלאומי, עסקים בשוויץ
רוזנברג, קרן-פולק ושות, משרד עורכי דין
רומניה אזרחות רומנית
אריאלה וינטראוב עו"ד נוטריון
רוסיה אוקראינה דין רוסי, עסקים ברוסיה, עסקים באוקראינה
בוריס למפר - משרד עורכי דין נוטריון
ישראל הגירה לישראל , ויזות ורשיונות שהיה בישראל, משרד הפנים
ד"ר רן מובשוביץ, משרד עו"ד
צכיה דין זר - צ'כיה , חוו"ד דין צ'כיה, לימודים בצ'כיה וכו'...
אנואר עמל, משרד עו"ד נוטריון
עורכי דין ומידע בתחום זה ...
 
משכנתא - עורכי דין
משכנתאות - חובות משכנתא
 עורך דין אבנר שטמרמאת: עו"ד אבנר שטמר
קיבלתם הודעת פינוי - מאמר רביעי בסדרה בנושא מימוש משכנתאות ופינוי מדירות מגורים
שאל/י שאלתך בנושא: משכנתא
עורכי דין ומידע בתחום זה ...


כל הזכויות שמורות "מערכת מידע משפטי"
עורכי דין - מידע משפטי לאזרח - דף הביתחוות דעת מומחים יועצים חיצונייםתנאי שימושצור קשר
נזיקין וביטוחדיני עבודהדיני משפחהגירושיןדיני תעבורהמקרקעין - נדל"ןמגזר חקלאי  דיני מושבים  קיבוציםהוצאה לפועל ובנקאותמשפט פלילי
משפט מסחרימשפט מנהלימסים - דיני מיסיםצרכנות , תביעות קטנות
עורכי דין - אינדקס שאל שאלה משפטיתמגזין משפטילמדור בעיתון
ימי עיון , סדנאות , כנסים משפטיים לאזרחסקירת פסיקה - פסקי דין , החלטות, פסק דיןאינדקס מאמריםאינדקס טיפיםכיצד לבחור עו"ד
developed by benchmark