רומה אבישי - גרפולוגית מוסמכתשל מי החתימה הזו?
מאת: רומה אבישי - גרפולוגית מוסמכת
 
של מי החתימה הזו?
מאת: רומה אבישי – גרפולוגית מוסמכת


אחת הבעיות עמן מתמודדים עורכי דין ובתי משפט היא בירור טענות הצדדים לגבי זהותם של החתומים על המסמכים הכספיים (צ’קים, שטרי חוב), חוזים וצוואות. קורה שאחד הצדדים טוען שהכתוב במסמך או החתימה עליו מזויפים, ולכן המסמך אינו תקף. הטענות של הצדדים הן מסוגים שונים, כגון זיוף החתימה או הכתוב, או בהוספת דבר מה למסמך לאחר תחימתו. לעתים נקרא גרפולוג מומחה כדי לברר את טענות הצדדים ולקבוע מי מהם צודק.

נראה כי אין כמעט עורך הדין שלא נתקל בבעיות מסוג זה. לכן רצוי שעורכי דין יידעו על מה מתבסס הגרפולוג המומחה המאמת את הזיהוי הכתוב.

נתחיל בדבר שאין לו כמעט חשיבות באימות זיהוי כתב היד והוא למרבה הפתעה דווקא המראה של הכתב. קל מאוד לכתוב בכתב דומה או אפילו זהה בצורתו למקור. אפשר פשוט לשים נייר שקוף על הכתוב ולהעתיק עליו את הצורה מדויקת. אפשר גם להעתיק קטע אחר קטע כשהצורה דומה מאד. ובכל זאת זיוף מהסוג הזה קל מאד לגלוי. הסיבה לכך היא שאומנם הצורה של הכתב דומה, אך תנועה הכתב שונה לגמרי. כדי להעתיק במדויק צריך לכתוב בזהירות ולאט. הקו של העותק יהיה איטי וקטוע. גרפולוג מומחה יבחין מיד בתנועה מלאכותית ואיטית של הזיוף לעומת תנועה מהירה, נמרצת ושוטפת של הכתב המקורי.

לכן ניתוח התנועה (ולא הצורה), הוא הבסיס לגילוי זיופים. ישנם אנשים שהאותיות שלהם נוטות לסגת אחורה ו"להתגלגל פנימה". ישנם אחרים שהתנועות שלהם מתקדמות והדבר מתבטא, בין היתר, בסיומות ארוכות, גודל הכתב וחיבוריו. ישנם כאלה שהתנועות שלהם נמשכות כלפי מטה ואחרים שהכתב שלהם עולה למעלה. התנועות האלה מאפיינים את הכותב ומופיעות בכל הכתבים של אותו אדם.

דבר נוסף שהוא טבעי ומאפיין את הכותב הוא ארגון הכתב ופריסתו על הדף. ישנם אנשים שהשורות שלהם מתערבבות אחת בשניה, השוליים אינם מסודרים ובסיס כתיבה גלי, עולה ויורד. אחרים כותבים בצורה מאורגנת ומסודרת ושומרים על מרחק קבוע בין השורות והמילים. גם זאת תכונה אופיינית לכותב ואינה ניתנת לזיוף. הכותב שאינו מסוגל לשמור על פריסה טובה יתקשה לכתוב בכתב מסודר ומאורגן גם אם יתאמץ מאד.

הדבר הנוסף החשוב בזיהוי הכתב הוא סימנים מיוחדים, האופניים לכותב, כגון לחץ או חריגות מהכתב התקני האופייניות לכותב. בניהם נמצא קרסים בסוף או בתחילת האות, נקודות מיותרות במקומות שונים, חיבורים מיוחדים בין האותיות, צורות אות מיוחדות וכו'. לפעמים הנקודה שאדם שם תמיד אחרי שמו, תסגיר את זהותו גם עם דאג לשנות תכונות מסוימות של הכתב.

אנשים נוטים להאמין שככל שחתימה מסובכת יותר כך קשה יותר לזייפה. אין זה נכון. לפעמים חתימה פשוטה קשה יותר לזיוף מחתימה מסובכת. להלן מובאת דוגמאות חתימה של אדם ששמו "בלשאי א", במשך 6 שנים הארונות בחייו (נפתר בשנת 1994). החתימות פשוטות לכאורה. ובכל זאת אפשר להבחין בהם בתכונות רבות שאופייניות לחותם זה בלבד. לדוגמה: כתיבת האות א' פעם אחת בצורה זוויתית ופעם בצורה מעוגלת ( ותמיד באותו מקום: א' הראשונה זוויתית ו -א' השניה מעוגלת ), חיבור בין אותיות ב' ו-ל'. נטייה להעלות את האותיות ב' ו-ש' מעל לשורה ולהוריד לעומתם את האותיות ל' ו-א'. נטייה לשים תמיד נקודה אחרי האות א' האחרונה (של השם הפרטי) ולתת לה צורה של י'. לשים את האות י' והנקודה הסופית באמצע הכתוב ובגובה דומה. אין אפשרות שמישהו יוכל לזייף את כל הסימנים המיוחדים של החתימה הזו ויחד עם זאת לכתוב בכתב שמהירותו דומה לכתב המקור. בדרך כלל זייפן מסוגל לזייף מספר תכונות מוגבל מאד, בלי לפגוע בטבעיות ובשטף הכתיבה.

התכונה שקל ביותר לזייפה היא שיפוע הכתב. לפעמים אנשים שכותבים בכתב שנוטה בדרך כלל ימינה מחליפים כיוון ומנסים לכתוב בכתב שנוטה שמאלה. בכך הם חושבים שיטעו מישהו. כמובן הדבר אינו מצליח כי כל התכונות האחרות של הכתב נשארות זהות.

לפעמים הכותב מתאמץ וכותב בכתב מאולץ ולא טבעי מספר שורות. אך אם יהיה עליו להמשיך ולכתוב מעבר למספר מילים מוגבל, ובמיוחד אם יתבקש לכתוב את אותו הדבר שוב ושוב, הוא ישכח את המגבלות שהטיל על עצמו ויחזור לכתב הטבעי האופייני לו.

הנאמר למעלה נכון לגבי אנשים שרוצים להתחזות למשהו אחר ולכתב בכתב לא שלהם, בין אם הם מתכוונים לזייף את הכתב של אדם אחר ובין אם הם רוצים לשנות את הכתב הרגיל של עצמם. ומה בקשר לתוספות שנעשו ע"י אותו אדם אחרי שהמסמך כבר נחתם? גם זה ניתן לגלוי. כל אדם מארגן את כתב ידו בצורה קבועה והאופיינית לו. שוני בלתי מוסבר בארגון ובגודל הכתב צריך לעורר ספקות וחששות שיש במסמך תוספת שנעשתה מאוחר יותר. אם הכתב צפוף וקטן יותר לעומת הכתב הרגיל של אותו אדם, יש להניח שהוא הוסיף דבר מה במקום שנותר ריק במסמך.

אין להשיג מהנאמר שאדם כותב תמיד באותו כתב. מצב הבריאות, הביטחון העצמי ומאורעות שונים בחי אדם משפיעים על הכתב. הכתב יכול להיות חלש יותר, חזק יותר, גדול או קטן, רועד או החלטי, אצל אותו אדם בתקופות שונות של חייו ובמצבי בריאות שונים. כדי לגלות זיוף יש להשוות את הכתוב לכתב של אותו האדם בתקופה הנתונה. בדרך כלל נמצא בכתב שני רבדים: את התכונות המיוחדות והאופייניות לכותב שלא משתנות, ומאפיינים אחרים שתלויים במצבו הפיזי והנפשי של הכותב באותה תקופה.

אין אפשרות לזייף כתב בצורה מושלמת. אנשים מיומנים בזיוף ילמדו היטב את תנועת הכותב, ינסו לחקות אותה ולהזדהות אתה. הם יודעים שהתנועה חשובה יותר מהצורה ויתרכזו בה. אך גם במקרה של זייפן המיומן ביותר הכותב לא יצליח לחזור על כל המאפיינים הקטנים והמיוחדים של הכתב ועם זאת לכתוב בצורה שוטפת והטבעית.

אני מקווה שהנאמר לעיל יעזור בבירור שאלות הנוגעות לזיהוי כתבי יד ויגביר אצל עורכי דין ומשפטנים ערנות לגבי סימנים בולטים של זיוף.

רפואה , מכונים , טוקסיקולוגיה , מעבדות
כלכלה חשבונאות ופיננסים
חקירות פרטיות
שמאות
יועצי הנדסה ובטיחות
מכוני פוליגרף וגרפולוגיה
שליחים, רישום ובירורים - טאבו, רשם החברות וכו'...
שירותי תרגום ותמלול
אימון - Coaching

רומה אבישי - גרפולוגית מוסמכתשל מי החתימה הזו?
מאת: רומה אבישי - גרפולוגית מוסמכת
   
אבי גולובציק - מאמן לחייםמהו אימון אישי
מאת: אבי גולובצ'יק מאמן אישי
   
דורון ידיד - אדריכלבדיקה אדריכלית לקראת קניית נכס
מאת: דורון ידיד - אדריכל
   
חקירות ומודיעין – אסטרטגיות לקידום הארגון
מאת: דיטקט סוכנות למודיעין וחקירות
   
פרופסור אלי אמיר-רואה חשבוןחשבונאות בינלאומית עכשיו
מאת: פרופסור אלי אמיר-רו"ח
   
עורך דין אורי אסאעל חוות דעת מומחה בהליך המשפטי
מאת: אורי אסא - עו"ד
   
עורכת דין ליסה סגלובהגירה לאוסטרליה - מקצועות נדרשים
מאת: עורכת דין ליסה סגלוב
   
עורך דין גיא קולןחוות דעת רפואיות- יקר אבל הכרחי
מאת: גיא א' קולן- עו"ד
   "כל הזכויות שמורות " מערכת מידע משפטי - יועצים חיצוניים וחוות דעת מומחים- www.law-info.co.il/expert ©
ראשיתנאי שימושצור קשר
רפואהכלכלה חשבונאות ופיננסיםחקירות פרטיותשמאותהנדסה ובטיחותפוליגרף וגרפולוגיהשירותי רישום ובירוריםשירותי תרגוםאימון
עורכי דיןשאל שאלה משפטיתמגזין משפטילמדור בעיתוןאינדקס מאמריםאינדקס טיפיםכיצד לבחור עו"דפורומים משפטיים
developed by law-info