עורכי דין - חפש עו"ד : תחום עיסוק :אזור בארץ
נזיקין ביטוחדיני עבודהדיני משפחהגירושיןדיני תעבורהמקרקעין נדל"ןמגזר חקלאי  דיני מושבים  קיבוציםהוצאה לפועל בנקאותמשפט פלילי  
משפט מסחרימשפט מנהלימסים - דיני מיסיםצרכנות תביעות קטנות

ראשי  |   הוספת קטע עיתונות  |   כניסת עיתונאים  |   תנאי שימוש  |   צור קשר
שאל שאלתך המשפטית אינדקס עורכי דין סקירת פסיקה לאזרח מאמרים משפטיים לאזרח טיפים משפטיים לאזרח מגזין משפטי מקוון אשף המשפט - חיפוש לפי נושא סדנאות וכנסים משפטיים לאזרח
הרשמ/י לקבלת המגזין המשפטי חינם דאר אלקטרוני:
 
ראיון מיוחד...
יזמות בחברות טכנולוגיות - כך עושים זאת נכון
מתוך ראיון מוקלט שנערך עם עורך הדין יעקב דרורי , מהנדס תעשיה וניהול העוסק בליווי ויעוץ למנהלי חברות בתחום היזמות הטכנולוגית בנושא יזמות טכנולוגית
נושאים קשורים: משפט מסחרי - יזמות עסקית - יזמות טכנולוגית - הסכם מייסדים - תכנית עסקית - הסכם סודיות - רישום פטנט - גיוס הון - יעוץ משפטי
מועד הראיון: 17-11-05
עורך דין יעקב דרורי  ראיון עם: עו"ד יעקב דרורי
שאלה: איך מתחילים ?

עו"ד יעקב דרורי :
קודם כל חשוב להימנע מטעויות. בהרבה מקרים מיד לאחר שלב הרעיון יכולים לעשות פעולות לא נכונות בהתארגנות הראשונית בין בתחום היחסים בין השותפים ובין בגילוי/אי גילוי דברים שהם אח"כ ברי פטנט.

שאלה: מה אתה מציע איפוא לבעלי רעיון טכנולוגי בשלב ההתארגנות הראשוני?

עו"ד יעקב דרורי :
בדרך כלל לא מדובר ברעיון של אדם בודד, אלא בקבוצה של מס' אנשים בעלי ידע וכישורים דומים ו/או משלימים. הצעתי להתחיל בניסוח הסכם המייסדים כשבשלב הבא מייד לאחר מכן יהא גיבוש תכנית עסקית מפורטת.

שאלה: מה הדבר החשוב ביותר או הבסיסי ביותר ביזמות הטכנולוגית לדעתך ?

עו"ד יעקב דרורי :
היזמים חייבים תחילה לראות את הטכנולוגיה בצורה ברורה ולמצב עצמם בשוק. הכוונה היא להיות מסוגלים לבחון את מה שיש להם ( שכבר פיתחו ) או מה שבכוונתם לפתח לבין מה שמסתובב כיום בחוץ ולומר הנה זה המקום שלי בשוק ועל בסיס זה לנסות ולהעריך מתוך הכרת השוק, צרכיו והסביבה בה הוא פועל לרבות התחרות בו את הפוטנציאל של השוק ולאן הוא יוכל להתפתח בעתיד. מנקודה זו היזמים צריכים לבחון את הצרכים שלהם היינו מה הם צריכים לעשות על מנת להתברג בשוק.

שאלה: האם יש צורך בליווי עסקי ומשפטי כבר בשלב כל כך מוקדם ? ומה תפקידה של התכנית העסקית בהקשר זה?

עו"ד יעקב דרורי :
בדרך כלל היזמות צומחת מתוך הליבה של הטכנולוגיה כלומר בעלי הידע הטכנולוגי / בעלי הרעיון שהם לא בהכרח בעלי אוריינטציה עסקית ו/או משפטית וברוב המקרים מדובר בהתנסות ראשונה מסוגה מבחינתם.

בכל מקרה נדרשת הכוונה מבעלי מקצוע מנוסים בתחומים מגוונים הן בפן המסחרי והן בפן המשפטי.

לתכנית העסקית נודעת חשיבות עצומה והיא משרתת לא רק לצורך גיוס כספים והון ממקורות שונים המדען הראשי משקיעים וכו', אלא גם את בעלי הרעיון כדי לגבש לעצמם את הראיה ארוכת הטווח ממנה נגזרים הצעדים הדרושים הלוא הם אבני הדרך אשר יסמנו את המטרות.

באופן מעשי ברגע שאתה רואה לאן אתה הולך הדרך תהיה ברורה יותר וזה משפיע על הפעולות הבסיסיות ביותר בהתנהלות בין השותפים לרעיון כפי שימצאו ביטוי נכון בהסכם המייסדים, כן או לא רישום פטנט, מדגם, סימן מסחרי וכו' בשלב זה, סוג ההון הדרוש , מועדי הגיוס ועוד...

שאלה: הסכם מייסדים מהו ? והשלכותיו לעתיד היזמות

עו"ד יעקב דרורי :
הסכם המייסדים בעצם קובע את כללי המשחק, ומגדיר את רמת הציפיות של כל אחד מהשותפים לרעיון, חלוקת העבודה בין השותפים ואת התרומה הנדרשת מכל אחד ואחד מהם.

הדבר דומה מאד לחתונה בה קובעים איך יתקיימו חיי הנישואין ואף קובע את תנאי הגירושין כולל מה קורה אם אחד מהם ילך לעולמו בטרם עת על מנת שלא ימצאו עצמם עם שותפים אחרים לא מתאימים שהרי היורשים לא יוכלו לספק את חלקו של אחד מבעלי הרעיון וכתוצאה מכך אלו לא השותפים הרצויים בסוג כזה של יזמות.

במצב כזה יש לקבוע מנגנון שיסדיר קניית חלקו של אחד השותפים במחיר מסוים ע"י השותפים האחרים.

שאלה: האם כדאי לרוץ ולרשום פטנט ולהתגונן כבר בשלב זה ?

עו"ד יעקב דרורי :
היום מייחסים חשיבות גדולה לנושא כמו ידע המוגן בפטנטים , אך חשוב לזכור כי הדבר כרוך בהוצאות עצומות , רישום במספר מקומות רב כאשר כבר בשלב זה הידע נחשף בפני אחרים כולל נותני שירותים וכו'.

צריך לבחון האם ניתן לדחות פעולות אלו או האם צריך אותן בכלל בסוג כזה של יזמות אולם נקיטת פעולות שימנעו את "זליגת" המידע לידי אחרים הינה פעולה נדרשת כשבראש ובראשונה מדובר בהסכם אי גילוי או הסכמי סודיות (NDA - non-disclosure agreement).

חשוב לזכור שכל אינטראקציה עם העולם החיצון כרוכה בסכנה מוחשית לעתיד היזמות ופעולה של ניסוח הסכמי סודיות מובנים ו"חכמים" הינם כלי בסיסי בעל חשיבות רבה ויש לנסחם בקפידה רבה באופן יתאימו לסוג היזמות וכן בהתחשב בטיב הגורמים עמם באים במגע. כמובן שעל הסכמים אלו להיות חתומים לפני הפגישה ומסירת הפרטים. בוודאי נכונים הדברים כשמועברים מסמכים , דגמים, ומידע בעל ערך מוחשי ולא רק לגבי אי הגילוי ושמירת הסודיות, אלא השימוש במסמכים, במוצגים, הקניין בהם , השבתם וכו' .

שאלה: האם כדאי לרשום את החברה בחו"ל – שיקולי מס

עו"ד יעקב דרורי :
בשלב ראשוני בדרך כלל כדאי להתרכז בעיקר והוא קידום היזמות ובפיתוח המוצר, לאחריו בכל שלב ניתן להקים חברות חדשות/נוספות בארץ או בחו"ל לאחר קבלת יעוץ מסודר בהתאם לצרכים המשתנים.

שאלה: גיוס הון באמצעות המדען הראשי ?

עו"ד יעקב דרורי :
זה דבר שיכול להגביל אפשרויות בעתיד הן ברמה של מגבלות לגבי גיוס הון ממשקיעים נוספים והן בהקשר של יצוא טכנולוגיות ועוד... באופן כללי הדבר אינו מתאים לכל יזמות.

שאלה: מה הייחוד ביזמות טכנולוגית להבדיל מיזמות מסחרית רגילה כמו הקמת רשת בתי קפה ?

עו"ד יעקב דרורי :
פרק הזמן להבשלה הוא קצר יחסית ונובע מכך שברגע שיש לך פתרון טכנולוגי ייחודי שרק לך יש אותו שהוא מוגן והוא בנישה שצריכים אותך כאן ועכשיו, הערך שלך הוא גדול והוא קוסם לחברות מובילות בשווקים הטכנולוגים.

שאלה: במקרים רבים ליזמים אין מספיק אמצעים על מנת לרכוש את הייעוץ המיטבי . מה אתה מציע בענין זה ליזמים ?

עו"ד יעקב דרורי :
עריכת הסכם מייסדים מרושל או לקוי יפגע בוודאות בסיכויי היזמות. מוצע ליזמים להסתייע בגורם מקצועי ראוי, מה גם שיועץ מנוסה יטה להסתפק בשכר טרחה מופחת ואף סמלי במקום שהוא מאמין ביזמות הספציפית וביזמים בשלב המוקדם מתוך תקווה שכשיהיה טוב והיזמות תצליח הוא יוכל לגבות עבור שירותיו הטובים.

האלטרנטיבה הינה גרועה במידה רבה , בהעדר ליווי מקצועי היזמות עלולה להיתקע עקב בעיות בין היזמים בגלל ציפיות בלתי מתואמות והעדר מנגנונים המאזנים את יחסי הכוחות, חיכוכים בעקבות הכנסת משקיע שמתחיל להכתיב את התנאים ואת הטון.

מציאת פתרונות מקצועיים בשלב זה יהיו יקרים ללא כל יחס ועלולים אף לחסל את היזמות בעודה באיבה ללא קשר לפוטנציאל הטכנולוגי הטמון בה.

שאלה: לבסוף, היש לרקע ההנדסי טכנולוגי שלך יתרון או ערך מוסף בקידום היזמות ?

עו"ד יעקב דרורי :
אין הנחתום מעיד על עיסתו , אבל אין ספק שהדבר מסייע בדו שיח המתקיים ביני לבין היזמים שהינו פשוט יותר. היזמים מקבלים פידבק גם בצדדים הטכנולוגיים ולגבי התהליך עצמו.

איני יכול לפתור את הבעיות הטכנולוגיות של היזמים אך יכול לסייע בעניין המיצוב הטכנולוגי ובראיה העסקית הכוללת בנוסף על הפן המשפטי ולמארג העדין שבין הפן המשפטי ו
הערה:
ראיון זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד ואינו נועד בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה.
הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
לתגובות, שאלות, והערות לראיון זה - לחץ/י כאן
מאת: עו"ד יעקב דרורי
 
 
עורכי דין מושבים קיבוצים
מגזר חקלאי מושבים קיבוצים
מאת: עו"ד גד שטילמן
ארבע יחידות בנחלה! תכנית פורצת דרך בתכנון "המושב החדש" אושרה להפקדה
עורך דין גבי מיכאלימאת: עו"ד גבי מיכאלי
קובץ שאלות ותשובות בענין משקים חקלאיים
שאל/י שאלתך בנושא: מגזר חקלאי
עורכי דין ומידע בתחום זה ...
 
בניה קבלן דירה מקרקעין
פינת ה בניה קבלן דירה וכו'
עורך דין אורי אסאמאת: עו"ד אורי אסא
רכישת דירה מקבלן לעומת רכישה של דירה "יד שניה"
שאל/י שאלתך בנושא: בניה
עורכי דין ומידע בתחום זה ...
 
אזרחות זרה, הגירה, דין זר ומשפט בינלאומי, דרכון אירופאי
ארצות הברית דין אמריקאי - חוו"ד, אכיפת פסקי חוץ, ליטיגציה בינלאומית - אמריקה
עו"ד רזיאל גסלר
פולין אזרחות פולנית, תרגומים, איתור ושחזור מסמכים בפולין
צבי נגלר, עורך דין ונוטריון
אוסטרליה קנדה הגירה לאוסטרליה, ניו זילנד ועוד...
ליסה סגלוב, עו"ד נוטריון
שוויץ דין זר - שוויץ, חוות דעת דין שוויצרי, נאמנויות, מיסוי בינלאומי, עסקים בשוויץ
רוזנברג, קרן-פולק ושות, משרד עורכי דין
רומניה אזרחות רומנית
אריאלה וינטראוב עו"ד נוטריון
רוסיה אוקראינה דין רוסי, עסקים ברוסיה, עסקים באוקראינה
בוריס למפר - משרד עורכי דין נוטריון
ישראל הגירה לישראל , ויזות ורשיונות שהיה בישראל, משרד הפנים
ד"ר רן מובשוביץ, משרד עו"ד
צכיה דין זר - צ'כיה , חוו"ד דין צ'כיה, לימודים בצ'כיה וכו'...
אנואר עמל, משרד עו"ד נוטריון
עורכי דין ומידע בתחום זה ...


כל הזכויות שמורות "מערכת מידע משפטי"
עורכי דין - מידע משפטי לאזרח - דף הביתחוות דעת מומחים יועצים חיצונייםתנאי שימושצור קשר
נזיקין וביטוחדיני עבודהדיני משפחהגירושיןדיני תעבורהמקרקעין - נדל"ןמגזר חקלאי  דיני מושבים  קיבוציםהוצאה לפועל ובנקאותמשפט פלילי
משפט מסחרימשפט מנהלימסים - דיני מיסיםצרכנות , תביעות קטנות
עורכי דין - אינדקס שאל שאלה משפטיתמגזין משפטילמדור בעיתון
ימי עיון , סדנאות , כנסים משפטיים לאזרחסקירת פסיקה - פסקי דין , החלטות, פסק דיןאינדקס מאמריםאינדקס טיפיםכיצד לבחור עו"ד
developed by benchmark