עורכי דין - חפש עו"ד : תחום עיסוק :אזור בארץ
נזיקין ביטוחדיני עבודהדיני משפחהגירושיןדיני תעבורהמקרקעין נדל"ןמגזר חקלאי  דיני מושבים  קיבוציםהוצאה לפועל בנקאותמשפט פלילי  
משפט מסחרימשפט מנהלימסים - דיני מיסיםצרכנות תביעות קטנות

ראשי  |   הוספת קטע עיתונות  |   כניסת עיתונאים  |   תנאי שימוש  |   צור קשר
שאל שאלתך המשפטית אינדקס עורכי דין סקירת פסיקה לאזרח מאמרים משפטיים לאזרח טיפים משפטיים לאזרח מגזין משפטי מקוון אשף המשפט - חיפוש לפי נושא סדנאות וכנסים משפטיים לאזרח
הרשמ/י לקבלת המגזין המשפטי חינם דאר אלקטרוני:
 
 
 
שם המאמר: קופיקס - זכיינות זה כדאי? חלק א
מידע משפטי בנושאים: דיני זכיינות - משפט מסחרי - דיני חברות - קופיקס - זכיינות מזון - מסעדות - זיכיון לבית קפה - זיכיון לקופיקס - שכירות מקרקעין
 


  מאת: עו"ד רועי שעיה

קופיקס - זכיינות זה כדאי? חלק א
מאת עו"ד רועי שעיה *

בימים האחרונים, פורסמו באתרי התקשורת השונים כי ישנם 2,500 יזמים ו/או חברות שונות
אשר נרשמו ברשימת המתנה, לקבלת זיכיון מטעם רשת בתי הקפה החדשה קופיקס. אשר משווקת את עצמה תחת המותג הכל ב-5 ₪.

מאמר זה יבקש לענות על הכרת מודל הזכיינות, חשיבות הסכם הזכיינות ועל היתרונות שהמודל מגלם בתוכו, לרבות הסיכויים והסיכונים הכרוכים בו.

מהי זכיינות?
מדובר במודל זכיינות  הכולל בתוכו שיטת מסחר ייחודית בה חברה מזכה (Franchisor) מעניקה לזכיין (Franchisee), את הזכות להשתמש במותג שבבעלותה לרבות שימוש במוניטין, סימני מסחר ובשיטות עסקיות מוכחות למטרת נתינת שירותים ו/או מוצרים שונים בתמורה לתשלום ו/או תמלוגים מערך הפדיון. הרעיון הבסיסי שעומד מאחורי שיטת הזכיינות הוא שהשימוש במותג מוכר ומוביל, מזכה את רוכש הזיכיון במוניטין שצבר המותג לאורך השנים, וכך גם בעלת המותג יכולה להגדיל את כמות סניפיה ואת פריסתה ברחבי ישראל ואף ברחבי העולם מבלי להזקק להשקעה ניכרת מצידה.

תחום הזכיינות הינו תחום מתפתח ומואץ בארץ ובחו"ל, החולש בהיקף רחב כמעט לכול תחום בחיינו- החל מאופנה, בריאות, חינוך, מזון ועוד. בתחומים בהם הזכיינות פעילה, היא עובדת בצורה יעילה וקוצרת תוצאות והישגים מרשימים.
לעיתים הצלחת הזכיין מהווה עבורו מינוף לצורך פתיחת  סניפי זיכיון רבים, ואף היו מקרים בהם הזכיין רכש את המותג ו/או את החברה המזכה בעצמו.

הסכם הזכיינות כולל בתוכו מרכיבים רבים ומתקיים לאורך שנים רבות, כגון ליווי בהקמת סניף הזכיין, הדרכה של הצוות, שימוש בחומרי הגלם המיוחדים של המותג וכן פעילות מול הספקים של המותג אשר מעניקים מחירים מיוחדים לזכיין.יש לזכור שהיתרון בהתקשרות בצורה זו נובע מכך שלחברה המזכה ישנו אינטרס ברור בהצלחת הזכיין ו/או הסניף החדש,  שכן דבר זה יכול לגרום לזכיינים נוספים לפנות אל החברה המזכה ולבקש זיכיון. החברה המזכה דואגת מחד לחשיפת הזכיין והסניף החדש ומאידך מפקחת על הזכיין בצורה מיטבית לשם שימור איכות המותג.

יתרונות מודל הזכיינות
אחד היתרונות המרכזיים בשיטת הזכיינות היא האפשרות לפתוח עסק משגשג ומוכר כבר ביום הראשון לפתיחתו, ללא צורך בהחדרת מותג חדש לשוק.בשיטה זו נחסכים תהליכים שבמקרים רבים הינם מייגעים ויקרים.

יתרון
במנגנון הסיכון-סיכוי ההצלחה של עסק חדש הנפתח במודל הזכיינות גבוהים בהרבה מעסק חדש ולא מוכר.מחקרים הראו כי בישראל 60% מבעלי העסקים החדשים סוגרים את העסק לאחר השנה הראשונה, לעומת זאת אצל זכיינים אחוזי סגירת העסק בשנה הראשונה נמוך משמעותית.
היתרון של מודל הזכיינות הוא בכך שיש זהות אינטרסים בין היזם לבין החברה המזכה, מחד האדם הפרטי מוגבל בהקמת העסק ובתקציבו ומאידך החברה המזכה לעיתים חווה קשיים לפתח בעצמה רשת מרשימה של סניפים.
ניסיון החיים מלמדנו, כי רוב הזכיינים מרוצים מהעסקה שביצעו ומהרווחים שהזיכיון שלהם הניב. הרעיון מאחורי מודל הזכיינות היא שהצלחת החברה המזכה, המוניטין שלה, העוצמה הכלכלית והידע הרב שצברה יגדיל את סיכויי ההצלחה של היזם. אין צורך לבנות מותג חדש וכן, רכישת המוצרים מהרשת עצמה חוסכת בעלויות, לעומת אלה של עסק עצמאי, מכיוון שיזם חדש היקף ההזמנות שלו קטן לעומת רשת גדולה ומצליחה אשר מזמינה כמויות ניכרות מהספקים ולכן  הזכיין זוכה להנחות משמעותיות בעת הזמנת הסחורות.
הזכיינות נחשבת לשיטה בטוחה יחסית המעניקה יתרונות ליזם היכול לנהל עסק עצמאי, א
ך לא להיות לבד מבחינה מקצועית, ולחברה המזכה היכולות להתרחב ביעילות ובמהירות, ללא השקעות גבוהות במיוחד, הנדרשות בהתרחבות מסוגים אחרים.
מודל הזכיינות הומצא בארצות הברית והוכנס בהצלחה גם בישראל. האדם הפרטי אשר מוגבל ביכולותיו להקים מותג משגשג משל עצמו, יכול להיכנס במודל הזכיינות לחברות מובילות במשק ולעיתים החברות המובילות בעולם בתחומם דוג' סטארבקס ו/או מק'דונלדס, ולהיות חלק ממותג מפורסם וכך לקצור את הפירות כבר מיום פתיחת הסניף.
מקרה מפורסם של זכיינות היה במוסקבה, כאשר זכיין מקומי רכש את הזיכיון
ההפעלה של מק'דונלדס  במוסקבה, וכך בימים של כניסת הדמוקרטיה לרוסיה, עמדו בתור ביום הראשון לפתיחת הסניף לא פחות מ 50,000 איש דבר שבוודאי לא היה קורה בעסק חדש ולא מוכר.

הכנת תוכנית ובדיקות מקדימות
במידה ויזם פוטנציאלי מבקש להיכנס לתחום הזכיינות עליו לברר פרמטרים רבים לפני כניסתו להשקעה בתחום. כיום היצע הזיכיונות הינו מגוון, ולכן מומלץ ליזם לבחור זיכיון שמתאים למטרותיו וליכולותיו. על היזם לדעת ולהבין שמדובר בעסק שהיזם יצטרך להפעיל במשך שעות ארוכות מדי יום, סיכויי ההצלחה עולים ככל שליזם ישנוידע או ניסיון בתחום בו בחר לפעול בזכיינות.
אחד הפרמטרים המרכזים בטרם קבלת החלטה האם להיכנס לתחום הזכיינות הינה בתחום הכלכלי וזאת בנוגע לגובה הממון אותו מוכן היזם להשקיע בעסק החדש. יש לזכור כי המטרה של הזכיין היא לא רק "להחיות את העסק" אלא להפיק ממנו רווחים גבוהים ככל הניתן ולכן יש לבנות תכנית עסקית ברורה ומקיפה ובה היזם ידע את מרווח הנשימה שלו כאשר בתחילה יהיו הוצאות רבות עקב הקמת הסניף ועלויות הציוד הנלווה וכיוצ"ב.
חשוב לבחור חברה מזכה אשר  חרטה על דגלה הקפדה על נהלים וביקורות תוך שימוש בצוות מלווה אשר מדריך את העובדים למען שמירה על מותג חזק ומצליח, ניהול קלוקל מצד החברה המזכה יכול לגרום לנזקים בלתי הפיכים ואף לקריסת החברה המזכה וכן הזכיינים השונים.
הממצאים הראו כי החברות המזכות שכשלו לא באמת הפנימו והבינו א
ת שיטת הזכיינות לעומקה, ניסו את המודל באופן חלקי ודילגו על שלבים מהותיים בעת הקמת המותג.
לכן על זכיין פוטנציאלי לברר בתחילה אם הוא
אכן  מתאים למודל הזכיינות והאם יש ברשותו ידע, ניסיון וממון על מנת לפתוח עסק במודל זה.יש לזכור כי על הזכיין לממן עלויות הקמה, תשלום דמי זיכיון, תשלומים לניהול שוטף, תמלוגים לחברה המזכה, היטלים שונים, יועצים ועוד.

עצור! הסכם זכיינות לפניך
חשיבות עצומה במודל הזכיינות נעוץ בהסכם בין החברה המזכה לבין היזם. לעיתים מדובר בהסכם קשיח ביותר ובו מירב הרווחים מופנה לטובת החברה המזכה ולעומת זאת מירב הסיכונים על כתפי היזם, ולכן על היזם מוטלות 2 החלטות אסטרטגיות חשובות, ראשית לבחור מותג בו הוא מאמין, לרבות אמונה ביכולת החברה המזכה להשקיע בסניף אותו היזם מבקש להקים לרבות פרסומו ומיתוגו על ידי החברה המזכה, ובנוסף עליו לבדוק את ההסכם אותו הוא נדרש לחתום מול החברה המזכה ולצמצם עד כמה שניתן את הסעיפים אשר נוגדים את האינטרסים של היזם,  לרבות עלויות המוצרים, חלקה של החברה המזכה בפדיון של היזם ו/או התמלוגים, נקודות יציאה בהסכם ועוד.
בבחירת עו"ד אשר עוסק בתחום זה ישנה משמעות רבה לצורך הגעה להסכם מקל ככל הניתן מול החברה המזכה.לעיתים זכיינים חתמו על הסכמים בהם  מלכתחילה לא היה ניתן להצליח ולקצור רווחים וההסכם עצמו גרם לזכיינים לסגור את הסניף ולהפסיק את הזיכיון.

זכיינות בתי קפה
אחד התחומים המובילים בעולם הזכיינות הינו תחום המזון בכלל ותחום הקפה בפרט.

בשיטת הזכיינות אדם פרטי יכול להשתלב ברשת בתי קפה ממותגת ומוכרת בצורה אופטימלית במקומות שוניםברחבי הארץ. כיום, רוב רשתות בתי הקפה הגדולות מציעות זכיינות למכירה וכך בקלות רבה ניתן להפוך לבעלים של בית קפה שהוא מותג איכותי ומצליח, בעל קהל לקוחות גדול מאוד ובעל פופולאריות שרק ממשיכה לגדול והלתפתח. זו הסיבה לכך שכיום רבים מהיזמים מעדיפים לפתוח סניפים של בתי קפה בזכיינות, וכך הם נהנים מהכרה וממעמד כבר מהיום הראשון לפתיחת העסק.

רכישה של זכיינות עבור פתיחת בית קפה הינה רכישה אשר יכולה להעניק ליזם יתרונות רבים ומגוונים. בין היתרונות אותם מעניקה זכיינות בתי קפה ניתן למצוא את היתרונות הבאים :

  • בחירה בזכיינות של רשת בתי קפה גדולה מעניקה ללקוח קהל לקוחות גדול אשר מכיר את הרשת ויבקש להגיע לסניפים השונים שלה.
  • הרשת מעניקה לזכיין ליווי מקצועי לאורך כל תהליך ההקמה על מנת להבטיח הקמת סניף איכותי ומצליח בצורה הטובה ביותר כמו שאר סניפי הרשת.
  • הרשת מעניקה לזכיין עבודה עם הספקים שלה המעניקים מחירים מיוחדים לאותו יזם וכן חשיפהלחומרי הגלם הטובים ביותר. אשר עוברים הליך של סינון ובקרה אופטימליים.
  • פתיחת בית קפה בעל מוניטין מוכר ומוצלח.
  • הימנעות מהשקעה אינטנסיבית לצורך החדרת העסק ומיתוגו.
  • הפלטפורמה של המותג חוסכת זמן רב ליזם באיתור חומרים ו/או מוצרים נלווים לעסק.
יתרונות אלו, ועוד רבים אחרים, הפכו את הביקוש לזכיינות בתחום בתי קפה לפופולאריים ביותר(ראה מקרה קופיקס)וכיום ניתן למצוא זכיינים רבים הפותחים סניפים של בתי קפה מוכרים ומצליחים בכל רחבי הארץ.

יש לזכור כי העוסקים בתחום זה נדרשים פעמים רבות להתעמקות והבנה בתחומים משפטים רבים כגון דיני חוזים, הדין המסחרי, דיני העבודה, דיני מקרקעין, שכירויות רישיונות עסק ועוד, שכן הזכיין נדרש לחתום על הסכמים רבים ולעיתים הוא נכנס להשקעה יחד עם שותפים נוספים ו/או באמצעות חברה חדשה ו/או קיימת וכן הזכיין נדרש להעסיק עובדים בבית העסק ובנוסף לרכוש ו/או להשכיר מקום לשם הפעלת העסק.

*עו"ד רועי שעיה הינו מרצה במשפט מסחרי וכן מייסד משרד עו"ד רועי שעיה ושות'- העוסק במשפט מסחרי אזרחי.
ז'בוטינסקי  35(מגדלי התאומים 2), קומה שמינית, רמת גן.
טל:03-6810072
אתר:shaya-law.co.il
הערה:
רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה.
הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
לתגובות, שאלות, והערות למאמר זה - לחץ/י כאן
מאמרים נוספים ממשרד:  עו"ד רועי שעיה
טיפים ממשרד:  עו"ד רועי שעיה
סקירת פסיקה ממשרד:  עו"ד רועי שעיה
עורכי דין
קישורים שימושיים לקהל הרחב ולמשרדי עורכי דין
 
דיני משפחה
גירושין | עורכי דין ומידע משפטי
מזונות | עורכי דין ומידע משפטי
מזונות אישה - גירושין | עורכי דין ומידע משפטי
הוצאה לפועל מזונות | עורכי דין ומידע משפטי
מזונות ילדים - גירושין | עורכי דין ומידע משפטי
משפט מסחרי
מכרזים - דיני מכרזים | עורכי דין ומידע משפטי
מיסים עקיפים | עורכי דין ומידע משפטי
רוסיה - עסקים ברוסיה - דין רוסי | עורכי דין ומידע משפטי
יזמות עסקית - משפט מסחרי | עורכי דין ומידע משפטי
זכויות יוצרים - קנין רוחני | עורכי דין ומידע משפטי
הוצאה לפועל ו דיני בנקאות
דיני בנקאות | עורכי דין מידע משפטי
הוצאה לפועל | עורכי דין מידע משפטי
כינוס נכסים - כונס נכסים | עורכי דין מידע משפטי
בקשת רשות להתגונן - סד"מ | עורכי דין מידע משפטי
סדר דין מקוצר - סד"מ | עורכי דין מידע משפטי
משפט פלילי
פלילי | עורכי דין ומידע משפטי
עבירות נוער - פלילי | עורכי דין ומידע משפטי
עבירות מס | עורכי דין ומידע משפטי
עבירות תכנון ובניה | עורכי דין ומידע משפטי
כתב אישום - פלילי | עורכי דין ומידע משפטי
דיני תעבורה
נהיגה בשכרות - תעבורה | עורכי דין ומידע משפטי
פסילת רשיון נהיגה - תעבורה | עורכי דין ומידע משפטי
דיני תעבורה | עורכי דין ומידע משפטי
דוח תנועה - תעבורה | עורכי דין ומידע משפטי
נהג חדש - דיני תעבורה | עורכי דין ומידע משפטי
דיני נזיקין , ו דיני ביטוח
ביטוח לאומי - נזקי גוף | עורכי דין ומידע משפטי
אחוזי נכות - ביטוח לאומי | עורכי דין ומידע משפטי
מחלת מקצוע - ביטוח לאומי | עורכי דין ומידע משפטי
ועדה רפואית - ביטוח לאומי | עורכי דין ומידע משפטי
תאונות דרכים - נזקי גוף ורכוש | עורכי דין ומידע משפטי
דיני מקרקעין - נדל"ן
בית משותף - בתים משותפים | עורכי דין ומידע משפטי
משכנתא | עורכי דין ומידע משפטי
בניה - תכנון ובניה | עורכי דין ומידע משפטי
שכירות - מקרקעין | עורכי דין ומידע משפטי
מקרקעין | עורכי דין ומידע משפטי
מגזר חקלאי מושבים קיבוצים
בן ממשיך - דיני מושבים | עורכי דין ומידע משפטי
אגודה שיתופית - מושבים , קיבוצים | עורכי דין ומידע משפטי
קיבוצים | עורכי דין ומידע משפטי
מינהל מקרקעי ישראל | עורכי דין ומידע משפטי
מיסים מגזר חקלאי | עורכי דין ומידע משפטי
דיני עבודה
עבודת נשים - הריון לידה - דיני עבודה | עורכי דין ומידע משפטי
זכויות עובדים עסקים בקשיים | עורכי דין ומידע משפטי
פיצויי פיטורים - פיצויי פיטורין | עורכי דין ומידע משפטי
הרעת תנאים - דיני עבודה | עורכי דין ומידע משפטי
פיטורים - פיטורין | עורכי דין ומידע משפטי
דיני צרכנות ו תביעות קטנות
תביעות קטנות | עורכי דין ומידע משפטי
הגנת הצרכן - צרכנות | עורכי דין ומידע משפטי
צרכנות | עורכי דין ומידע משפטי
 
 
עבירות מס
עבירות מס
עורך דין יואב ציונימאת: עו"ד ורו"ח יואב ציוני
עבירות מס – הגברת האכיפה ע"י רשויות המס ובתי המשפט
שאל/י שאלתך בנושא: עבירות מס
עורכי דין ומידע בתחום זה ...
 
אזרחות זרה, הגירה, דין זר ומשפט בינלאומי, דרכון אירופאי
ארצות הברית דין אמריקאי - חוו"ד, אכיפת פסקי חוץ, ליטיגציה בינלאומית - אמריקה
עו"ד רזיאל גסלר
פולין אזרחות פולנית, תרגומים, איתור ושחזור מסמכים בפולין
צבי נגלר, עורך דין ונוטריון
אוסטרליה קנדה הגירה לאוסטרליה, ניו זילנד ועוד...
ליסה סגלוב, עו"ד נוטריון
שוויץ דין זר - שוויץ, חוות דעת דין שוויצרי, נאמנויות, מיסוי בינלאומי, עסקים בשוויץ
רוזנברג, קרן-פולק ושות, משרד עורכי דין
רומניה אזרחות רומנית
אריאלה וינטראוב עו"ד נוטריון
רוסיה אוקראינה דין רוסי, עסקים ברוסיה, עסקים באוקראינה
בוריס למפר - משרד עורכי דין נוטריון
ישראל הגירה לישראל , ויזות ורשיונות שהיה בישראל, משרד הפנים
ד"ר רן מובשוביץ, משרד עו"ד
צכיה דין זר - צ'כיה , חוו"ד דין צ'כיה, לימודים בצ'כיה וכו'...
אנואר עמל, משרד עו"ד נוטריון
עורכי דין ומידע בתחום זה ...
 
משכנתא - עורכי דין
משכנתאות - חובות משכנתא
 עורך דין אבנר שטמרמאת: עו"ד אבנר שטמר
קיבלתם הודעת פינוי - מאמר רביעי בסדרה בנושא מימוש משכנתאות ופינוי מדירות מגורים
שאל/י שאלתך בנושא: משכנתא
עורכי דין ומידע בתחום זה ...


כל הזכויות שמורות "מערכת מידע משפטי"
עורכי דין - מידע משפטי לאזרח - דף הביתחוות דעת מומחים יועצים חיצונייםתנאי שימושצור קשר
נזיקין וביטוחדיני עבודהדיני משפחהגירושיןדיני תעבורהמקרקעין - נדל"ןמגזר חקלאי  דיני מושבים  קיבוציםהוצאה לפועל ובנקאותמשפט פלילי
משפט מסחרימשפט מנהלימסים - דיני מיסיםצרכנות , תביעות קטנות
עורכי דין - אינדקס שאל שאלה משפטיתמגזין משפטילמדור בעיתון
ימי עיון , סדנאות , כנסים משפטיים לאזרחסקירת פסיקה - פסקי דין , החלטות, פסק דיןאינדקס מאמריםאינדקס טיפיםכיצד לבחור עו"ד
developed by benchmark