עורכי דין - חפש עו"ד : תחום עיסוק :אזור בארץ
נזיקין ביטוחדיני עבודהדיני משפחהגירושיןדיני תעבורהמקרקעין נדל"ןמגזר חקלאי  דיני מושבים  קיבוציםהוצאה לפועל בנקאותמשפט פלילי  
משפט מסחרימשפט מנהלימסים - דיני מיסיםצרכנות תביעות קטנות

ראשי  |   הוספת קטע עיתונות  |   כניסת עיתונאים  |   תנאי שימוש  |   צור קשר
שאל שאלתך המשפטית אינדקס עורכי דין סקירת פסיקה לאזרח מאמרים משפטיים לאזרח טיפים משפטיים לאזרח מגזין משפטי מקוון אשף המשפט - חיפוש לפי נושא סדנאות וכנסים משפטיים לאזרח
הרשמ/י לקבלת המגזין המשפטי חינם דאר אלקטרוני:
 
 
 
שם המאמר: אבות סימן לבנים
מידע משפטי בנושאים: דיני ירושה במושב - מיסים מגזר חקלאי - בן ממשיך - ירושת המשק החקלאי
 
 עורך דין אביגדור ליבוביץ

  מאת: עו"ד אביגדור ליבוביץ
אבות סימן לבנים
מאת: עו"ד אביגדור ליבוביץ

העיסוק בנושא של הורשת נחלות ומלחמות הירושה הניטשות בין אחים לאחר שההורים הלכו לבית עולמם והותירו בתווך את הנחלה, הינו המשך ישיר לסיפורי התורה המובאים בספר בראשית שמצביעים על כך כי הרצון לקבל את הבכורה מלווה את טבע האדם עוד מראשית הבריאה והחל מהאדם הראשון.

בסיפור על קין והבל, הילדים של אדם וחוה, קם קין והורג את אחיו הבל, מתוך רגש של קנאה שעלה בו לאחר שה' שעה למנחתו של אחיו הקטן הבל שהיה חקלאי עובד אדמה. גם כאשר ה' פונה אל קין ושואל אותו: "לָמָּה חָרָה לָךְ וְלָמָּה נָפְלוּ פָנֶיךָ? הֲלוֹא אִם-תֵּיטִיב, שְאֵת, וְאִם לֹא תֵיטִיב, לַפֶּתַח חַטָּאת רֹבֵץ; וְאֵלֶיךָ תְּשׁוּקָתוֹ, וְאַתָּה, תִּמְשָל-בּוֹ" (בראשית ד', ו-ז), קין אינו מתרצה ומחליט להרוג את אחיו.

בהמשך אנו מוצאים את הסיפור על יעקב ועשיו הבנים של יצחק שרבים ביניהם על הברכה של אביהם. יעקב מצליח לקבל מעשיו את הבכורה ובהמשך הוא מסווה את עצמו ומקבל מאביו את הברכה במקום שהברכה תינתן לאחיו עשיו. כאשר עשיו מגלה את הדבר הוא תמלא בכעס כלפי אחיו יעקב ובעקבות זאת נאלץ יעקב לברוח מהבית על מנת להציל את חייו.   

את מלחמת היורשים הבאה מנהלים הילדים של יעקב עם אחיהם יוסף. הבן האהוב יוסף היה בן הזקונים שנולד מרחל אשתו של יעקב. אהבתו של יעקב לבנו יוסף הביאה לקנאה מצד האחים שלבסוף משליכים אותו לבור והוא נמכר למצרים.

חשוב להכיר את מלחמות היורשים שהחלו בראשית הבריאה ומלוות אותנו עד היום על מנת להבין, כי מאז ועד היום מלחמות בין אחים החלו על בסיס של קנאה ורצון לקבל את הבכורה.

בכדי לחבר בין עבר להווה ועל מנת להצביע על המסקנה המתבקשת, כי "טבע האדם רע מנעוריו", אביא בפניכם סיפור על מאבק יורשים שהחל על בסיס של קנאה ותחרות בין אחים והסתיים בפירוק של משפחה.

הסיפור שלנו מתחיל בנחלה במושב במרכז הארץ. ההורים הגיעו למושב והתיישבו בנחלה לפני כחמישים שנה. האב עסק בגידול פרחים בחממות וברבות הימים כאשר הוא התבגר החליף אותו החתן שמתגורר עם הבת ואשר החליט לקחת על עצמו לתפעל את המשק החקלאי. בנחלה בנוי בית מגורים היסטורי בו מתגוררים הורים. בבית השני מתגוררים החתן והבת ומשפחתם. ביחידה נוספת שהוסבה ממחסן חקלאי לבית מגורים מתגוררת בת נוספת עם משפחתה ובבית אימון שהוסב למגורים מתגורר בן הזקונים שהתחתן לפני זמן קצר.

המשפחות מתגוררות זו לצד זו למעלה מ- 20 שנה. כאשר אם המשפחה הלכה לבית עולמה לפני כעשר שנים החלו חיכוכים בין הילדים בנושא הורשת הזכויות בנחלה. שני ילדים טענו כי החתן שעוסק בחקלאות בנחלה משתלט על הנחלה במטרה לנשל אותם מהזכויות בבוא היום. הילדים הביאו בפני האבא את הטענות והחששות שלהם, אך האבא שסמך את ידיו על החתן היסה אותם ולא הסכים לדון בנושא הנחלה ואף סירב לחתום על צוואה בכדי להבטיח את הזכויות של הילדים. הילדים המתוסכלים שהבחינו בחיבתו הרבה של האבא כלפי החתן ניסו בכל דרך לפקוח את עיניו של האבא המבוגר במטרה שיבחין במהלכים שמבצע החתן, אך למרבה הצער, הניסיונות לא צלחו והאבא הלך לבית עולמו מבלי שהותיר אחריו צוואה.

לאחר שהסתיימו שבעת הימים בהם המשפחה ישבה ביחד והתאבלה על האב שהלך לבית עולמו, קיבל כל אחד מהילדים מכתב מהחתן ואישתו בו הם מודיעים כי לאור העובדה שהם גרו בנחלה ובנו בית והואיל והחתן עיבד את הנחלה הם טוענים לקבלת מלוא הזכויות בנחלה בטענו כי הם בנים ממשיכים.

האחים קיבלו את ההודעה בתדהמה ובצער רב והבינו כי הפחדים שהם הביעו בפני האב כשהיה בחיים התממשו וכעת הם נדרשים לעמוד מול מערכה משפטית על מנת להגן על הזכויות שלהם בנחלה.

שלושת האחים נפגשו לישיבת גישור לאחר שכנועים רבים בכדי לנסות להציל את המשפחה ובמטרה למצוא שביב של תקווה, לאחר ההלם שחוו האחים עם קבלת המכתב המבקש לנשל אותם מזכויותיהם בנחלה.

במפגש הראשון עלו אמוציות רבות והאווירה היתה סוערת ומתוחה. החתן טען בתוקף כי הוא היחיד שטיפל באבא המבוגר ופרנס אותו בכל השנים בהם הוא עבד במשק לבדו וכי הוא קיבל הבטחה בע"פ מהאבא כי הוא ואשתו הם הבנים הממשיכים ולמרות שהם לא נרשמו ככאלה במוסדות ולא התקבלו כחברי אגודה, זו היתה הבטחה שהם קיבלו והם מתכוונים לעשות הכל על מנת שהיא תצא אל הפועל.

הילדים האחרים שמתגוררים בנחלה שנים רבות, התנגדו נחרצות לעמדה שהציג החתן וטענו כי האבא לא הבטיח לחתן ולאחות דבר וחצי דבר וכי כוונתו היתה שכולם יוכלו להמשיך להתגורר בנחלה לשנים רבות וכי שלושת הילדים זכאים לקבל חלקים שווים בנחלה.

השיחה התנהלה בצעקות רמות ובגידופים והטחת האשמות אחד כלפי השני על אי אכפתיות כלפי ההורים ועל הזנחה רבת שנים. הועלו טענות של עושק והתנהגות בחוסר תום לב ונראה כי האור בקצה המנהרה לא נראה.

הצדדים שוחררו לבתיהם והוזמנו למפגשים אישיים במהלכם נערכה בדיקה מקיפה של ההיסטוריה המשפחתית וכל אחד התבקש להביא את עמדתו  לסיפור הורשת הנחלה וכן התבקש לעמוד על הקשר שהיה לו עם ההורים וכן לתאר את הקשר שהיה לחתן עם האבא.

במפגשים האישיים כל אחד מהצדדים יכול היה להתבטא בחופשיות ולהעלות על השולחן את התחושות, הכעסים, הלבטים והחששות שמלווים אותו מול האחים. כל אחד התבקש להציע פתרון שנראה לו המתאים ביותר בנסיבות שנוצרו בכדי שניתן יהיה לפתור את המחלקות מבלי לפרק את המשפחה.

לאחר שנערכו מפגשים על שלושת האחים, היתה לנו הבנה ברורה כמגשרים, כי האחים לא יוותרו בקלות על  המגורים בנחלה ולכן נדרשנו לפתרון יצרתי על מנת לאפשר לכולם להתגורר ביחד בנחלה.

הבעיה שעמדה בפנינו היתה, שלא ניתן לאפשר לשלושה ילדים להתגורר בנחלה לאור העובדה כי הנחלה ניתנת לרישום ע"ש יורש אחד בלבד. הצעה של פיצול בית מהנחלה תקנה פתרון לשני ילדים, כאשר אחד יקבל את הזכויות בנחלה והשני יקבל את הזכויות בבית שיפוצל מהנחלה. אך מה יהיה גורלו של האח השלישי?

במסגרת הפגישות האישיות הבנו שבן הזקונים אוהב מאוד את החיים במושב אך אשתו לא מתסדרת עם המשפחה והיתה מאוד רוצה לעבור להתגורר במקום אחר. לאחר בדיקה מצאנו שגם היא ילידת מושב ולהוריה יש נחלה במושב בה הם מתגוררים כיום. בחנו את הנחלה של הוריה ולאור כך כי היה בנוי בנחלה רק בית אחד הצענו כי הם יבנו בנחלה בית שני ונערוך הסדר עם ההורים שלה לביצוע פיצול בעתיד של הבית שיבנה על ידם בנחלה. לאחר דין ודברים שנערך מול הוריה הצלחנו ליישם את הפתרון, ערכנו להורים צוואה וקבענו את ההסדרים של הורשת הבית שייבנה על ידם והפיצול שלו מהנחלה וכן ערכנו בין ההורים לבין הילדים הסכם בין דורי בו הסדרנו את הזכויות של הילדים בבית ואת הזכות לפיצול.

לאחר מכן שבנו לעסוק בהסדר של הנחלה אשר במרכז סיפורנו. הבאנו את החתן ואשתו להסכמה מול האחות הנוספת ובעלה, כי החתן ואשתו יקבלו את הזכויות בנחלה ויפצו כל אחד משני היורשים האחרים לפי חלקו (1/3) משווי הנחלה נטו. לאחר הקרע המשפחתי שנוצר האחיות לא רצו להמשיך ולהתגורר ביחד בנחלה ולכן החתן שילם לאחות את חלקה והיא רכשה בית בהרחבה במושב ולאח השני שעבר להתגורר בנחלה של ההורים של אשתו, שילם החתן את חלקו בזכויות בנחלה.

כך הבאנו את הצדדים לפתרון קנייני ביחס לזכויות בנחלה, אך למרבה הצער הפערים וחוסר האמון שנוצרו במהלך הזמן מהמועד שבו האבא הלך לבית עולמו, יצרו סדק עמוק שלא ניתן היה לאיחוי והמשפחה לא נותרה בקשר עד ליום זה.

המסקנה המתבקשת מהסיפור שלנו היא בראש ובראשונה, כי קנאה ותחרות הם שורש הרוע שיביאו בסופו של יום לקרע במשפחה שלא ניתן לאחותו. תפקיד ההורים הוא לשמור על אחדות המשפחה בעדינות וביצירתיות הנדרשת ולא להבטיח הבטחות לילדים שיכולות להביא לסכסוך ביניהם ברבות הימים.     

תזכרו, ההבטחה שנתן יצחק ליעקב היא זו שהביאה לקרע בינו לבין עשיו אחיו וכך מאז ועד היום, הבטחות של ההורים בעודם בחיים לאחד הילדים לקבל את הבכורה שבימינו היא הנחלה, מביאה עימה מלחמות ירושה על בסיס של קנאה , לאחר שההורים הולכים לבית עולמן ועימם גם המוסר, שמביאות את היורשים למחוזות שההורים לא חלמו עליהם.

הנחלה אוגרת בתוכה סנטימנטים רבים, הן כלפי ההורים והן כלפי הילדים שגדלו בנחלה. הנחלה מעלה על פני השטח רגשות עצומים, כאשר מבקשים לחלק אותה או להעביר אותה לאחד הילדים. רגשות שהופכים להיות שליליים עשויים להביא את היורשים למעשים ולפעולות שאסור שיקרו בתוך המשפחה, אך החיים מלמדים אותנו, כי כאשר פוגעים באחד או יותר מהיורשים ומעדיפים אחד מהם על האחרים, הדרך למטה קצרה ורצופה צער ויגון רב.


הכותב מתמחה באגודות שיתופיות, במינהל ובמיסוי www.lieblaw.co.il   
הערה:
רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה.
הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
לתגובות, שאלות, והערות למאמר זה - לחץ/י כאן
מאמרים נוספים ממשרד:  עו"ד אביגדור ליבוביץ
טיפים ממשרד:  עו"ד אביגדור ליבוביץ
סקירת פסיקה ממשרד:  עו"ד אביגדור ליבוביץ
עורכי דין
קישורים שימושיים לקהל הרחב ולמשרדי עורכי דין
 
דיני משפחה
גירושין | עורכי דין ומידע משפטי
מזונות | עורכי דין ומידע משפטי
מזונות אישה - גירושין | עורכי דין ומידע משפטי
הוצאה לפועל מזונות | עורכי דין ומידע משפטי
מזונות ילדים - גירושין | עורכי דין ומידע משפטי
משפט מסחרי
מכרזים - דיני מכרזים | עורכי דין ומידע משפטי
מיסים עקיפים | עורכי דין ומידע משפטי
רוסיה - עסקים ברוסיה - דין רוסי | עורכי דין ומידע משפטי
יזמות עסקית - משפט מסחרי | עורכי דין ומידע משפטי
זכויות יוצרים - קנין רוחני | עורכי דין ומידע משפטי
הוצאה לפועל ו דיני בנקאות
דיני בנקאות | עורכי דין מידע משפטי
הוצאה לפועל | עורכי דין מידע משפטי
כינוס נכסים - כונס נכסים | עורכי דין מידע משפטי
בקשת רשות להתגונן - סד"מ | עורכי דין מידע משפטי
סדר דין מקוצר - סד"מ | עורכי דין מידע משפטי
משפט פלילי
פלילי | עורכי דין ומידע משפטי
עבירות נוער - פלילי | עורכי דין ומידע משפטי
עבירות מס | עורכי דין ומידע משפטי
עבירות תכנון ובניה | עורכי דין ומידע משפטי
כתב אישום - פלילי | עורכי דין ומידע משפטי
דיני תעבורה
נהיגה בשכרות - תעבורה | עורכי דין ומידע משפטי
פסילת רשיון נהיגה - תעבורה | עורכי דין ומידע משפטי
דיני תעבורה | עורכי דין ומידע משפטי
דוח תנועה - תעבורה | עורכי דין ומידע משפטי
נהג חדש - דיני תעבורה | עורכי דין ומידע משפטי
דיני נזיקין , ו דיני ביטוח
ביטוח לאומי - נזקי גוף | עורכי דין ומידע משפטי
אחוזי נכות - ביטוח לאומי | עורכי דין ומידע משפטי
מחלת מקצוע - ביטוח לאומי | עורכי דין ומידע משפטי
ועדה רפואית - ביטוח לאומי | עורכי דין ומידע משפטי
תאונות דרכים - נזקי גוף ורכוש | עורכי דין ומידע משפטי
דיני מקרקעין - נדל"ן
בית משותף - בתים משותפים | עורכי דין ומידע משפטי
משכנתא | עורכי דין ומידע משפטי
בניה - תכנון ובניה | עורכי דין ומידע משפטי
שכירות - מקרקעין | עורכי דין ומידע משפטי
מקרקעין | עורכי דין ומידע משפטי
מגזר חקלאי מושבים קיבוצים
אגודה שיתופית - מושבים , קיבוצים | עורכי דין ומידע משפטי
בן ממשיך - דיני מושבים | עורכי דין ומידע משפטי
קיבוצים | עורכי דין ומידע משפטי
מינהל מקרקעי ישראל | עורכי דין ומידע משפטי
מושבים | עורכי דין ומידע משפטי
דיני עבודה
עבודת נשים - הריון לידה - דיני עבודה | עורכי דין ומידע משפטי
זכויות עובדים עסקים בקשיים | עורכי דין ומידע משפטי
פיצויי פיטורים - פיצויי פיטורין | עורכי דין ומידע משפטי
הרעת תנאים - דיני עבודה | עורכי דין ומידע משפטי
פיטורים - פיטורין | עורכי דין ומידע משפטי
דיני צרכנות ו תביעות קטנות
תביעות קטנות | עורכי דין ומידע משפטי
הגנת הצרכן - צרכנות | עורכי דין ומידע משפטי
צרכנות | עורכי דין ומידע משפטי
 
 
עבירות מס
עבירות מס
עורך דין יואב ציונימאת: עו"ד ורו"ח יואב ציוני
עבירות מס – הגברת האכיפה ע"י רשויות המס ובתי המשפט
שאל/י שאלתך בנושא: עבירות מס
עורכי דין ומידע בתחום זה ...
 
אזרחות זרה, הגירה, דין זר ומשפט בינלאומי, דרכון אירופאי
ארצות הברית דין אמריקאי - חוו"ד, אכיפת פסקי חוץ, ליטיגציה בינלאומית - אמריקה
עו"ד רזיאל גסלר
פולין אזרחות פולנית, תרגומים, איתור ושחזור מסמכים בפולין
צבי נגלר, עורך דין ונוטריון
אוסטרליה קנדה הגירה לאוסטרליה, ניו זילנד ועוד...
ליסה סגלוב, עו"ד נוטריון
שוויץ דין זר - שוויץ, חוות דעת דין שוויצרי, נאמנויות, מיסוי בינלאומי, עסקים בשוויץ
רוזנברג, קרן-פולק ושות, משרד עורכי דין
רומניה אזרחות רומנית
אריאלה וינטראוב עו"ד נוטריון
רוסיה אוקראינה דין רוסי, עסקים ברוסיה, עסקים באוקראינה
בוריס למפר - משרד עורכי דין נוטריון
ישראל הגירה לישראל , ויזות ורשיונות שהיה בישראל, משרד הפנים
ד"ר רן מובשוביץ, משרד עו"ד
צכיה דין זר - צ'כיה , חוו"ד דין צ'כיה, לימודים בצ'כיה וכו'...
אנואר עמל, משרד עו"ד נוטריון
עורכי דין ומידע בתחום זה ...
 
משכנתא - עורכי דין
משכנתאות - חובות משכנתא
 עורך דין אבנר שטמרמאת: עו"ד אבנר שטמר
קיבלתם הודעת פינוי - מאמר רביעי בסדרה בנושא מימוש משכנתאות ופינוי מדירות מגורים
שאל/י שאלתך בנושא: משכנתא
עורכי דין ומידע בתחום זה ...


כל הזכויות שמורות "מערכת מידע משפטי"
עורכי דין - מידע משפטי לאזרח - דף הביתחוות דעת מומחים יועצים חיצונייםתנאי שימושצור קשר
נזיקין וביטוחדיני עבודהדיני משפחהגירושיןדיני תעבורהמקרקעין - נדל"ןמגזר חקלאי  דיני מושבים  קיבוציםהוצאה לפועל ובנקאותמשפט פלילי
משפט מסחרימשפט מנהלימסים - דיני מיסיםצרכנות , תביעות קטנות
עורכי דין - אינדקס שאל שאלה משפטיתמגזין משפטילמדור בעיתון
ימי עיון , סדנאות , כנסים משפטיים לאזרחסקירת פסיקה - פסקי דין , החלטות, פסק דיןאינדקס מאמריםאינדקס טיפיםכיצד לבחור עו"ד
developed by benchmark