עורכי דין - חפש עו"ד : תחום עיסוק :אזור בארץ
נזיקין ביטוחדיני עבודהדיני משפחהגירושיןדיני תעבורהמקרקעין נדל"ןמגזר חקלאי  דיני מושבים  קיבוציםהוצאה לפועל בנקאותמשפט פלילי  
משפט מסחרימשפט מנהלימסים - דיני מיסיםצרכנות תביעות קטנות

ראשי  |   הוספת קטע עיתונות  |   כניסת עיתונאים  |   תנאי שימוש  |   צור קשר
שאל שאלתך המשפטית אינדקס עורכי דין סקירת פסיקה לאזרח מאמרים משפטיים לאזרח טיפים משפטיים לאזרח מגזין משפטי מקוון אשף המשפט - חיפוש לפי נושא סדנאות וכנסים משפטיים לאזרח
הרשמ/י לקבלת המגזין המשפטי חינם דאר אלקטרוני:
 
 
 
שם המאמר: סרטן העור כמחלת מקצוע- מימוש זכויות מול ביטוח לאומי
מידע משפטי בנושאים: דיני נזיקין - סרטן העור - דיני מושבים - ביטוח לאומי - נזקי שמש - מחלת מקצוע - קרינה - גידול טרום סרטני - סולר קרטוזיס - תאי הקשקש - מלנומה - ועדה
 
עורך דין צחי פרום

  מאת: עו"ד צחי פרום
להלן מקורות מידע נוספים שיעניינו אותך:
מחלת מקצוע
סרטן העור
ועדה רפואית
דיני נזיקין
נזקי גוף
פיצויים
ביטוח לאומי
דיני עבודהסרטן העור כמחלת מקצוע - מימוש זכויות מול הביטוח הלאומי
מאת: עו"ד צחי פרום

מחלת מקצוע הינה מחלה בה לקה העובד במהלך ועקב עיסוקו בהיותו חשוף לגורמים מזיקים (כגון: כימיים, ביולוגיים, רעש , שמש...) לאורך זמן ממושך .

חוק הביטוח הלאומי מכיר  ברשימה (סגורה) של מחלות אשר מוכרות כמחלות מקצוע.
אחת המחלות אשר מוכרות כמחלת מקצוע הינה מחלת סרטן העור.

מהו סרטן עור וכיצד הוא נגרם?

סרטן העור מהווה בעיה משמעותית בעולם כאשר המחלה שכיחה יותר בארצות בהן קרינת השמש חזקה.   
חשיפה לקרינת השמש היא הגורם העיקרי לגידולי עור שונים, אשר הינם הגידולים השכיחים ביותר בישראל ובעולם כולו. בישראל לבד מאובחנים כ – 10,000 חולים חדשים בסרטני עור שונים מידי שנה.

סרטן העור מתחלק לשתי קבוצות:
קבוצה ראשונה: גידולים טרום סרטניים כאשר בקבוצה הזו נמצאים גידולים מסוג סולר קרטוזיס
( solar keratosis) .

קבוצה שנייה:גידולים אשר כוללים גידולים מסוג סרטן תאי הבסיס (B.C.C) סרטן תאי הקשקש S.C.C שהם גידולים שכיחים יותר בקרב האוכלוסייה וכן גידולים מסוג מלנומה אשר הינו סרטן ממאיר בעל השפעה מסוכנת ביותר על סיכויי התמותה .
חומרת גידול המלנומה תלוי באופן ישיר  בעומקו, כאשר ככול שהגידול עמוק יותר, כך הוא מהווה סכנה גדולה יותר עם סיכויי החלמה פחותים יותר .

האנשים בעלי הסיכון הגבוה יותר לחלות בסרטן עור הינם:
  • א.בהירי עור ובעלי שיער בהיר ובעלי נמשים .
  • ב.אנשים אשר עורם נצרב בקלות או שלא משתזף בכלל.
  • ג.אנשים בעלי מספר רב של שומות .
  • ד.אנשים אשר מתוקף עיסוקם, עבודתם ותחביביהם נמצאים זמן ממושך בשמש .
  • ה.תינוקות, ילדים וקשישים .
  • חשוב מאוד להדגיש כי הגורם העיקרי למחלת סרטן העור הוא קרני השמש ומשך החשיפה אליהם.
האם נפגעי סרטן העור מוכרים על ידי המוסד לביטוח לאומי ?

המוסד לביטוח לאומי מכיר בקשר הסיבתי בין החשיפה הממושכת לקרני השמש במהלך העבודה לבין מחלות סרטן העור השונות  ולכן רבים מן העובדים אשר לוקים במחלת סרטן העור מוכרים על ידי המוסד לביטוח לאומי כנפגעי עבודה - מחלת מקצוע.

עם זאת חלקם הגדול של החולים במחלת סרטן העור אינם מודעים לזכויותיהם על פי החוק , בין היתר מחוסר מודעות לסיבות המחלה, חוסר מודעות לזכויות ע"פ חוק הביטוח הלאומי, עברו את גיל הפנסיה, ולכן הם אינם פונים למימוש זכויותיהם  למוסד לביטוח לאומי , דבר אשר יכול לגרום להפסד כספי ניכר, במיוחד כאשר העובד (הנפגע) נאלץ להפסיק את עבודתו בחשיפה לשמש כתוצאה ממחלת סרטן העור     (הרופאים ממליצים להפסיק ולעבוד בשמש) והוא מוצא עצמו ללא הכנסה. במקרה כזה, תביעה אל מול המוסד לביטוח לאומי יכולה לספק מקור הכנסה / פיצוי חלופי לעבודה.

מדוע רבים מן הנפגעים הינם בקרב תושבי המושבים והקיבוצים ?

כאמור לעיל, גורם החשיפה לשמש ומשך החשיפה הינו המכריע בהתפרצות מחלת סרטן העור.
מאחר ובעיסוקים רבים במסגרת התנועה הקיבוצית והמושבים, העובדים חשופים במשך שעות רבות מידי יום ביומו, במסגרת עבודתם לקרני השמש (עבודות פלחה, גידולי שדה, גידול מרעה, בקר, עבודות שטח, גידול פרחים וכו' ) ,לכן הם בעלי סיכוי גבוה יותר לחלות במחלת סרטן העור לסוגיו השונים.

מהו תהליך הגשת תביעה למוסד לביטוח לאומי?

עובד אשר סובל ממחלת סרטן העור ורוצה להגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי להכרה כנפגע עבודה- מחלת מקצוע, צריך להוכיח כי הוא עובד או עבד במשך תקופה ארוכה (בד"כ מספר שנים)  מידי יום בחשיפה ממושכת לקרני השמש.

סרטן העור הינה מחלה "דוגרת" כאשר בדרך כלל עובר זמן רב בין החשיפה לקרני השמש ובין הופעת גידולי העור ומחלת סרטן העור כאשר לפעמים הדבר לוקח שנים מאז התחלת החשיפה ועד להופעת הגידול הראשון כאשר לאחר מכן במהלך השנים ממשיכים וצצים גידולים חדשים.

האם קיימת התיישנות בהגשת התביעה?

בהתאם לחוק הביטוח הלאומי, יש להגיש את התביעה להכרה כנפגע בעבודה בתוך 12 חודשים מאז קרות תאונת העבודה או ממועד התגלה מחלת המקצוע .
כעיקרון רצוי להגיש את התביעה מיד עם התגלתה מחלת סרטן העור שכן במקרה שכזה הנפגע יוכל למצות את מלוא זכויותיו, כאשר בהמשך, במידה וצצים גידולים חדשים והנפגע עובר כריתות נוספות ומצבו הוחמר, ניתן לפתוח מחדש את תיק התביעה ולהגיש בקשה להחמרת מצב ולוועדה רפואית חוזרת.

עם זאת, חשוב להדגיש כי גם אדם אשר לא הגיש את התביעה בתוך 12 חודשים ממועד התגלתה מחלתו, יכול להגיש בכל שלב בחייו, גם לאחר 20 שנה מאז הגידול הראשון, את התביעה לביטוח הלאומי ובמידה ויוכח כי הוא עבד בשמש הוא יוכר כנפגע בעבודה ויהא זכאי לפנות לוועדה רפואית אשר תקבע את שיעור נכות. במידה והועדה הרפואית תקבע כי נותרה לו נכות בשיעור של 20% ומעלה, למועד הגשת התביעה אין  כל משמעות שכן הנפגע יהא זכאי למלוא זכויותיו .


האם אדם בן 70 אשר עבר את גיל הפנסיה זכאי להגיש כיום תביעה ?

כאמור לעיל, חלק גדול מהנפגעים אינם מודעים לזכויותיהם וכיום, לאחר שנים רבות של עבודה בחשיפה לקרני השמש, במיוחד בתקופות כאשר המודעות לנזק אשר השמש גורמת היתה קטנה מאוד (לעומת היום) מחלת סרטן העור מקוננת בהם בצורה חמורה, אולם הם הגיעו לגיל פרישה מבלי שמימשו זכויותיהם בביטוח הלאומי .

חשוב להדגיש את העובדה כי כל אדם, בכל שלב בחייו, גם לאחר שפרש מעבודתו ואפילו שמקבל קצבת זקנה, זכאי להגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי על מנת שיוכר כנפגע עבודה – מחלת מקצוע כתוצאה מחשיפה לקרני השמש.

פעמים רבות נפגעים רבים המגישים תביעה גם לאחר גיל הפרישה, מוכרים על ידי המוסד לביטוח לאומי כנפגעי עבודה – מחלת מקצוע ולאחר שוועדה רפואית בודקת אותם וקובעת את שיעור נכותם, הם זכאים לתגמול חודשי (קצבה חודשית) אשר עולה משמעותית על קצבת הזקנה. לחילופין מקבלים מענק כספי חד פעמי.


הוועדה הרפואית, השלכותיה , והאם ניתן להיות מיוצג בוועדה ?

לאחר שעובד הוכר כנפגע עבודה – מחלת מקצוע, הוא זכאי לפנות בבקשה לקביעת דרגת נכותו בגין מחלת סרטן העור.
הועדה הרפואית בראשות רופא (במקרה זה רופא עור) תבדוק אותו ותקבע את שיעור נכותו כתוצאה ממחלתו .

חשוב להדגיש כי הנכות אשר נקבעת לנפגעי סרטן העור ניתנת בגין שני דברים :

1. נכות אסטטית בגין הצלקות אשר נגרמו כתוצאה מהכריתות השונות אשר עבר הנפגע בגין הסרת הגידולים השונים בגופו.

2. בגין המחלה העורית עצמה אשר פוקדת את עור גופו ואשר גורמת לשינויים סולריים שונים.

במידה ולנפגע נקבעת נכות בשיעור של בין 9% ל – 19% הוא זכאי למענק חד פעמי .

במידה ולנפגע נקבעת נכות של 20% ומעלה הוא יהא זכאי לקצבה חודשית עד לסוף ימי חייו כאשר חשוב להדגיש כי הבסיס לקצבה החודשית, הוא שכרו של הנפגע ברבע השנה אשר קדמה למועד ההכרה במחלה. יוצא איפוא, כי נפגעים רבים להם נקבעת נכות גובה מ – 20% זכאים לקצבת נכות חודשית משמעותית בהתבסס על השכר אותו השתכרו במועד טרם התגלתה מחלתם וככול שהשכר גבוה יותר, כך גם הקצבה החודשית ו/או המענק החד פעמי גבוה יותר .
כפי שציינתי לעיל, נפגעים רבים אשר יצאו לפנסיה יכולים כיום להיות זכאים לקצבה חודשית גבוה לעין שיעור מקצבת הזקנה . (חשוב להדגיש כי לא ניתן לקבל גם קצבת נכות וגם קצבת זקנה אלא הנפגע זכאי לבחור את הגבוה מבין השניים).

נפגע אשר רואה עצמו מקופח בוועדה הרפואית הראשונה, זכאי להגיש ערער לוועדה רפואית לערערים בה ייבדק על ידי שלושה רופאים. (בדרך כלל רק אחד מהם רופא עור).

  • חשוב להדגיש כי הנפגע רשאי להיות מיוצג בוועדה הרפואית. ישנה חשיבות גדולה מאוד לדרך הצגת הבעיה בפני הועדה הרפואית, הכרת המחלה בפן המשפטי, הכרה של הסעיפים בגינן ניתן לקבל דרגת נכות  והדגשים אותם צריך להביא בפני הוועדה הרפואית בבדיקתה .
  • לכן, רצוי מאוד כי הנפגע יהא מיוצג על ידי עו"ד בעל ניסיון, אשר מכיר את עבודת הוועדה , את המחלה ואת הדגשים המקצועיים, הן המשפטים והן הרפואיים, אותם יש להביא בפני הוועדה הרפואית .
במידה וחלה החמרה במצב , האם ניתן לפנות שוב לוועדה רפואית ?
האם יש צורך בהגשת תביעה חדשה ?


נפגע אשר הוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי כנפגע בעבודה – מחלת מקצוע זכאי בכל שלב, לאחר שחלפו 6 חודשים מיום הועדה הרפואית האחרונה אשר בדקה אותו וקבעה את שיעור נכותו, ובמידה ומחלתו החומרה, להגיש בקשה להחמרת מצב בהתאם לתקנה 36 לתקנות הביטוח הלאומי (קביעת דרגת נכות) וועדה רפואית חוזרת תבדוק אותו ותקבע הם חלה החמרה במצבו, ובמידה וכן תקבע מחדש את שיעור הנכות המתאים את מצבו " החדש " .

אין צורך להגיש את התביעה מחדש. נפגע שהוכר כנפגע עבודה – מחלת מקצוע מוכר לעולם בביטוח הלאומי .

ואחרון חביב, חשוב להדגיש כי מדובר בתביעות מסובכות אשר מצריכות ידע הן משפטי והן רפואי של המחלה, סוגי הסרטנים השונים, הן אלה המוכרים והן אלה שלא, הכרה של מערכת המוסד לביטוח לאומי וכיצד היא פועלת, כאשר טעות הקטנה ביותר בכל שלב עלולה להקטין ו/או לסכל את סיכויי התביעה, ההכרה וקבלת שיעור נכות מוצדק. לכן, רצוי להיוועץ עם עו"ד בעל ידע וניסיון בתחום בטרם פונים בתביעה למוסד לביטוח לאומי להכרה כנפגע מחלת מקצוע – סרטן עור.האמור לעיל הינו למידע כללי וראשוני בלבד ואינו נועד בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה.

הערה:
רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה.
הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
לתגובות, שאלות, והערות למאמר זה - לחץ/י כאן
מאמרים נוספים ממשרד:  עו"ד צחי פרום
טיפים ממשרד:  עו"ד צחי פרום
סקירת פסיקה ממשרד:  עו"ד צחי פרום
עורכי דין
קישורים שימושיים לקהל הרחב ולמשרדי עורכי דין
 
דיני משפחה
גירושין | עורכי דין ומידע משפטי
מזונות | עורכי דין ומידע משפטי
מזונות אישה - גירושין | עורכי דין ומידע משפטי
הוצאה לפועל מזונות | עורכי דין ומידע משפטי
מזונות ילדים - גירושין | עורכי דין ומידע משפטי
משפט מסחרי
מכרזים - דיני מכרזים | עורכי דין ומידע משפטי
מיסים עקיפים | עורכי דין ומידע משפטי
רוסיה - עסקים ברוסיה - דין רוסי | עורכי דין ומידע משפטי
יזמות עסקית - משפט מסחרי | עורכי דין ומידע משפטי
זכויות יוצרים - קנין רוחני | עורכי דין ומידע משפטי
הוצאה לפועל ו דיני בנקאות
דיני בנקאות | עורכי דין מידע משפטי
הוצאה לפועל | עורכי דין מידע משפטי
כינוס נכסים - כונס נכסים | עורכי דין מידע משפטי
בקשת רשות להתגונן - סד"מ | עורכי דין מידע משפטי
סדר דין מקוצר - סד"מ | עורכי דין מידע משפטי
משפט פלילי
פלילי | עורכי דין ומידע משפטי
עבירות נוער - פלילי | עורכי דין ומידע משפטי
עבירות מס | עורכי דין ומידע משפטי
עבירות תכנון ובניה | עורכי דין ומידע משפטי
כתב אישום - פלילי | עורכי דין ומידע משפטי
דיני תעבורה
נהיגה בשכרות - תעבורה | עורכי דין ומידע משפטי
פסילת רשיון נהיגה - תעבורה | עורכי דין ומידע משפטי
דיני תעבורה | עורכי דין ומידע משפטי
דוח תנועה - תעבורה | עורכי דין ומידע משפטי
נהג חדש - דיני תעבורה | עורכי דין ומידע משפטי
דיני נזיקין , ו דיני ביטוח
ביטוח לאומי - נזקי גוף | עורכי דין ומידע משפטי
אחוזי נכות - ביטוח לאומי | עורכי דין ומידע משפטי
מחלת מקצוע - ביטוח לאומי | עורכי דין ומידע משפטי
ועדה רפואית - ביטוח לאומי | עורכי דין ומידע משפטי
תאונות דרכים - נזקי גוף ורכוש | עורכי דין ומידע משפטי
דיני מקרקעין - נדל"ן
בית משותף - בתים משותפים | עורכי דין ומידע משפטי
משכנתא | עורכי דין ומידע משפטי
בניה - תכנון ובניה | עורכי דין ומידע משפטי
שכירות - מקרקעין | עורכי דין ומידע משפטי
מקרקעין | עורכי דין ומידע משפטי
מגזר חקלאי מושבים קיבוצים
בן ממשיך - דיני מושבים | עורכי דין ומידע משפטי
אגודה שיתופית - מושבים , קיבוצים | עורכי דין ומידע משפטי
קיבוצים | עורכי דין ומידע משפטי
מינהל מקרקעי ישראל | עורכי דין ומידע משפטי
מיסים מגזר חקלאי | עורכי דין ומידע משפטי
דיני עבודה
עבודת נשים - הריון לידה - דיני עבודה | עורכי דין ומידע משפטי
זכויות עובדים עסקים בקשיים | עורכי דין ומידע משפטי
פיצויי פיטורים - פיצויי פיטורין | עורכי דין ומידע משפטי
הרעת תנאים - דיני עבודה | עורכי דין ומידע משפטי
פיטורים - פיטורין | עורכי דין ומידע משפטי
דיני צרכנות ו תביעות קטנות
תביעות קטנות | עורכי דין ומידע משפטי
הגנת הצרכן - צרכנות | עורכי דין ומידע משפטי
צרכנות | עורכי דין ומידע משפטי
 
 
עבירות מס
עבירות מס
עורך דין יואב ציונימאת: עו"ד ורו"ח יואב ציוני
עבירות מס – הגברת האכיפה ע"י רשויות המס ובתי המשפט
שאל/י שאלתך בנושא: עבירות מס
עורכי דין ומידע בתחום זה ...
 
אזרחות זרה, הגירה, דין זר ומשפט בינלאומי, דרכון אירופאי
ארצות הברית דין אמריקאי - חוו"ד, אכיפת פסקי חוץ, ליטיגציה בינלאומית - אמריקה
עו"ד רזיאל גסלר
פולין אזרחות פולנית, תרגומים, איתור ושחזור מסמכים בפולין
צבי נגלר, עורך דין ונוטריון
אוסטרליה קנדה הגירה לאוסטרליה, ניו זילנד ועוד...
ליסה סגלוב, עו"ד נוטריון
שוויץ דין זר - שוויץ, חוות דעת דין שוויצרי, נאמנויות, מיסוי בינלאומי, עסקים בשוויץ
רוזנברג, קרן-פולק ושות, משרד עורכי דין
רומניה אזרחות רומנית
אריאלה וינטראוב עו"ד נוטריון
רוסיה אוקראינה דין רוסי, עסקים ברוסיה, עסקים באוקראינה
בוריס למפר - משרד עורכי דין נוטריון
ישראל הגירה לישראל , ויזות ורשיונות שהיה בישראל, משרד הפנים
ד"ר רן מובשוביץ, משרד עו"ד
צכיה דין זר - צ'כיה , חוו"ד דין צ'כיה, לימודים בצ'כיה וכו'...
אנואר עמל, משרד עו"ד נוטריון
עורכי דין ומידע בתחום זה ...
 
משכנתא - עורכי דין
משכנתאות - חובות משכנתא
 עורך דין אבנר שטמרמאת: עו"ד אבנר שטמר
קיבלתם הודעת פינוי - מאמר רביעי בסדרה בנושא מימוש משכנתאות ופינוי מדירות מגורים
שאל/י שאלתך בנושא: משכנתא
עורכי דין ומידע בתחום זה ...


כל הזכויות שמורות "מערכת מידע משפטי"
עורכי דין - מידע משפטי לאזרח - דף הביתחוות דעת מומחים יועצים חיצונייםתנאי שימושצור קשר
נזיקין וביטוחדיני עבודהדיני משפחהגירושיןדיני תעבורהמקרקעין - נדל"ןמגזר חקלאי  דיני מושבים  קיבוציםהוצאה לפועל ובנקאותמשפט פלילי
משפט מסחרימשפט מנהלימסים - דיני מיסיםצרכנות , תביעות קטנות
עורכי דין - אינדקס שאל שאלה משפטיתמגזין משפטילמדור בעיתון
ימי עיון , סדנאות , כנסים משפטיים לאזרחסקירת פסיקה - פסקי דין , החלטות, פסק דיןאינדקס מאמריםאינדקס טיפיםכיצד לבחור עו"ד
developed by benchmark