עורכי דין - חפש עו"ד : תחום עיסוק :אזור בארץ
נזיקין ביטוחדיני עבודהדיני משפחהגירושיןדיני תעבורהמקרקעין נדל"ןמגזר חקלאי  דיני מושבים  קיבוציםהוצאה לפועל בנקאותמשפט פלילי  
משפט מסחרימשפט מנהלימסים - דיני מיסיםצרכנות תביעות קטנות

ראשי  |   הוספת קטע עיתונות  |   כניסת עיתונאים  |   תנאי שימוש  |   צור קשר
שאל שאלתך המשפטית אינדקס עורכי דין סקירת פסיקה לאזרח מאמרים משפטיים לאזרח טיפים משפטיים לאזרח מגזין משפטי מקוון אשף המשפט - חיפוש לפי נושא סדנאות וכנסים משפטיים לאזרח
הרשמ/י לקבלת המגזין המשפטי חינם דאר אלקטרוני:
 
 
 
שם המאמר: בית שני בנחלה ברכה או קללה
מידע משפטי בנושאים: דיני מושבים - מגזר חקלאי - בית שני בנחלה - בית לבן הממשיך - הלוואה למימון הבניה - חובות לבנק - שיעבוד - מיסים מגזר חקלאי
 
 עורך דין אביגדור ליבוביץ

  מאת: עו"ד אביגדור ליבוביץ
להלן מקורות מידע נוספים שיעניינו אותך:
מגזר חקלאי
חקלאות
מקרקעין
מיסוי מקרקעין
בית שני בנחלה  ברכה או קללה
מאת: עו"ד אביגדור ליבוביץ *

"בית שני בנחלה", המושג השגור בפי בעלי הנחלות, לעיתים מכונה "בית לבן ממשיך", אך באופן עקבי, ומניסיון רב שנים, נראה כי בעת שנזרקת לפתחו של בעל הנחלה הבקשה "אבא ואמא אנחנו רוצים לבנות בית בנחלה", צרות רבות נקראות ובאות ולעתים אף הדבר גורם לפירוק משפחות ולתביעות בבתי משפט ולבכייה לדורות.

בחיבור זה, אנסה לתמצת את הנושא המרכזי המעסיק רבים במגזר החקלאי, אשר נקרא לו לצורך העניין "בית שני בנחלה", כאשר הדברים אשר יובאו להלן, נכתבים בדם ומסתמכים על מקרים אמיתיים של משפחות, אשר ביקשו לסייע לילדים, אך בסופו של יום, מצאו עצמם במקומות, אליהם הם לא הצליחו להגיע אפילו בסיוטים הכי קשים.

הסיפור מתחיל לאחר שהילד או הילדה מתחתנים ועוזבים את הבית. מבחינת הזוג הצעיר, הם עוברים להתגורר בדירה שכורה, חיים את חייהם, לומדים, עובדים בעבודות מזדמנות ומעבירים את הימים באהבה ואחווה, בתום ובחלומות על העתיד. ההורים האוהבים, מסייעים לזוג הצעיר ככל יכולתם, יש בכסף ויש באוכל המובל לילדים בסירים מהבילים המזכירים לזוג הצעיר את הבית החם, יש כאלו המארחים את הזוג בכל סופ"ש ויש המשלמים עבור הילדים את דמי השכירות החודשיים, את שכר הלימוד, הכל על מנת שהגוזלים אשר עזבו את הקן, יוכלו להתמודד עם העופות הטורפים שבחוץ.

מהצד השני, ההורים אשר התבגרו ולעיתים אף יצאו לפנסיה מעבודה רבת שנים, או שעדיין ממשיכים לעבד את הנחלה, או לגדל את הפרחים, או לעבוד ברפת או בלול, מחייכים בהנאה ובנחת ומקווים כי הילדים אשר עזבו את הקן, יסתדרו בחוץ, יתבגרו ויעשו חיל.

בשלב השני, הזוג הצעיר "נכנס" להריון ומבקש להגדיל את התא המשפחתי, לאחר שחולפים תשעה חודשים, הזוג הצעיר חובק תינוק וההורים המאושרים, הופכים לסבא וסבתא ומרגישים כי השמש זורחת דרכם ומתענגים מנחת.

בשלב השלישי, הזוג הצעיר מתחיל להרגיש את הלחץ הכלכלי, ההוצאות גדלות, התינוק החמוד צורך יותר ויותר ככל שהוא גדל והבית השכור, כבר לא כל כך מתאים מבחינת גודלו ולעיתים הוא גם רחוק מההורים, הנדרשים לסייע לילדים רבות. השלב השלישי הוא הנקודה לה אני קורא "קו המשווה", מכאן הדברים יכולים להתדרדר לסיפור רע ומר או לסיפור של משפחה חמה ואוהבת המתגוררת ביחד בנחלה ומגדלת את הנכדים.   ולמה כוונתי, בעת שהטבעת מתהדקת סביב הזוג הצעיר הם מבינים כי נדרש להם בית מגורים גדול יותר ונוח, אך בעת שהצורך עולה, בד"כ לזוג אין יכולת כלכלית לממן את העלויות עבור דירת מגורים או שמאידך, הזוג מעוניין לגדל את ילדיו באווירה כפרית, ואז הם פונים לפתרון הכלכלי הכי נגיש, קל ונח, ולוטשים את עיניהם לבניית בית שני בנחלה.

טוב, אז איך מבקשים מההורים לבנות בית בנחלה, בד"כ הילד המבקש לבנות את הבית בנחלה, איננו ילד יחיד ויש לו אחים נוספים, לעיתים האחים גם התחתנו וגם להם יש ילדים. אז איך פונים להורים ומבקשים לבנות את הבית בנחלה, כאשר ברור כי הדבר עלול לפתוח תיבת שרצים בין האחים, שכן כידוע, הבעיה העיקרית והמרכזית בסיפור שלנו היא, כי נכון להיום, ניתן לבנות בנחלה 3 בתים לשלושה דורות, בית ראשי לבעלי הנחלה, בית שני לילד מעל גיל 18 ובית שלישי לסבא וסבתא או לנכד נשוי ועד שהחלטה 979 של מועצה מקרקעי ישראל תאושר ובהתאם לנוסח שיאושר, כך הם פני הדברים.

הזוג אוזר אומץ בונה אסטרטגיה, מוצא את העיתוי הנכון ופונה להורים בשאלה שכל בעל נחלה נשאל או יישאל בעתיד:     "אבא ואמא היקרים, הבית בו אנו גרים קטן עלינו, אנחנו רוצים להתקדם בחיים לבית גדול יותר ואין לנו יכולת לממן דירה, אנחנו רוצים לגדל את הילדים במושב ולתת להם איכות חיים, האם נוכל לבנות בית בנחלה?"

בעניין זה יצויין, בטרם אמשיך בסיפור, כי נכון להיום, בהתאם להוראות בנק ישראל, נדרשים זוגות צעירים להעמיד 40% הון עצמי על מנת לקבל משכנתא מבנק ואף יש מגמה להעלות את ההון העצמי הנדרש ל- 50%. מציאות זו, סגרה את הדלת לדירה החדשה עבור זוגות צעירים רבים, אשר נסמכים על שולחן ההורים אף אחרי גיל 30, דבר אשר לא מקובל בעולם המערבי.   העובדות שלעיל, מחמירות את המצב של בעלי הנחלות, שכן זוגות שיכלו בעבר לרכוש דירה, יאלצו לעבור לגור אצל ההורים או לבנות בית בנחלה ולכך יש להיות מוכנים.    

דבר נוסף, במצב של שוק הנדל"ן כיום ובייחוד, נוכח עליות המחירים של הנכסים במושבים בכל הארץ, הגענו למצב בלתי נסבל, בו ילדים שגדלו במושב, לא יכולים לרכוש בית במושב על מנת לגדל את ילדיהם וגם עובדה זו, מאלצת את הילדים לפנות להורים ולבקש מהם את הפתרון.

השלב הרביעי של הסיפור הוא, שההורים האוהבים, מתלבטים רבות, מדברים עם הזוג הצעיר, עם הילדים האחרים ובמקרה הטוב, הדברים מסתדרים בין האחים והם מאפשרים לזוג לבנות את הבית בנחלה.

בבניית בית שני בנחלה, נחתם הסכם בין בעלי הזכויות לבין אגודת המושב והמינהל, כאשר ההטבה העיקרית היא, שהקרקע אינה עולה דבר לזוג הצעיר וכל שנותר הוא, להעמיד את המימון לבניית בית המגורים בנחלה.  בית מגורים של עד 160 מ"ר לא יחויב בדמי היתר למינהל ובד"כ הבתים נבנים בגודל זה או קטן ממנו.

הזוג הצעיר צריך להעמיד את המימון הנדרש לבית, העומד בממוצע על סך של כ- 800,000 ₪
עד 1,000,000 ₪. בשלב זה, הזוג יידרש לקבל הלוואה מבנק, שכן אין לו הון עצמי גבוה, וכאן מתחילות הבעיות. על מנת שבנק ייתן מימון לבניית הבית, יש לשעבד את הנחלה לטובת הבנק, שכן הבית שייבנה איננו נכס הניתן לשעבוד. ההורים הם בעלי הזכויות בנחלה והם יידרשו לחתום על כל המסמכים לטובת הבנק, על מנת לשעבד את הנחלה ויתחייבו כלפי הבנק לכל דבר ועניין כלווים ראשיים, החייבים בהחזרים החודשיים ובכל החובות הנלוות לכך.    

הילדים מבטיחים כי הם יעמדו בהחזרים החודשיים והבנק מאפשר כי הוראת הקבע בגין ההחזר החודשי תשולם מהחשבון של הילדים, כאשר ההורים הם האחראיים כלפי הבנק. בשלב זה, ההורים שביקשו לסייע לילדים ואפשרו להם לבנות בית בנחלה, מוצאים עצמם חייבים לבנק מאות אלפי שקלים, הנחלה משועבדת לבנק, כאשר הם בפנסיה, עם הכנסה חודשית מינימאלית והלחץ ניכר עליהם, שכן הם תלויים ביכולת הכלכלית של הילדים להשיב לבנק את ההלוואה במשך 15 - 25 שנה בממוצע.

משלב זה, הדברים יכולים להתפתח לכל כיוון, כאשר אני לא אתייחס לסיפורים בהם הכל עובר בשקט ובשלווה, שכן לצורך כך לא היה נדרש לכתוב חיבור זה, אלא שכעת אבקש לשתף את הקוראים, בסיפורים הרבים אשר הובאו לפתחי, בהם הדברים התפחתו לכדי משבר אמיתי במשפחה וזאת על קצה המזלג מפאת קוצר היריעה.

במקרה אחד, ההורים אשר התבגרו ונעזרו בילדים רבות, הסכימו ברגע אחד של חוסר שיקול דעת, ומבלי לשתף את הילדים האחרים, להעביר את הזכויות בנחלה ללא תמורה לילדים, כאשר הילדים נתנו את הבטחתם ולעיתים אף בכתב, כי הם יזונו ויטפלו בהורים עד סוף ימיהם. מהר מאוד, לאחר שהילדים הפכו לבעלי הזכויות בנחלה, מצאו עצמם ההורים זנוחים ובודדים, וכאשר הם נדרשו לסיוע רפואי או כספי או סיעודי, הילדים כבר לא היו שם עבורם והתכחשו לכל מה שהובטח. במצב זה, ההורים בגיל מבוגר, והנחלה שכעת הינה בידי הילדים, היתה כל עולמם והנכס הכלכלי והביטחון היחידי לעת הגיעם לגיל השלישי, לא יכולים למצוא את המקורות הכלכליים למימון כל ההוצאות היקרות, שלא לומר אם היו מבקשים לעבור לגור בדיור מוגן, מסיימים את חייהם בחרפה וסבל רב.    במקרה אחר, ההורים מצאו עצמם מול תביעה לפינוי הנחלה בטענות שונות ומשונות ונדרשו להתמודד עם הליך משפטי ארוך מתיש ויקר שהביא לסיום חייהם.     

במקרה נוסף וקיצוני עוד יותר, ההורים שהיו חולים, מצאו יום אחד שחפציהם נזרקו מהבית והמנעול בדלת הוחלף ואין להם מקום לגור. הם שכרו דירה קטנה ומעופשת וסיימו את חייהם בבושה ובצער רב. לאחר מות ההורים גילו האחים כי הנחלה הועברה ללא תמורה לאח שהתגורר בנחלה ופתחו במערכה משפטית כלפיו, בטענה כי הנחלה הועברה אליו כתוצאה מעושק, כפיה, כאשר ההורים היו תחת השפעה רעה וקיבלו החלטות שלא מרצונם וכאשר הם אינם מסוגלים לפעול בפעולות משפטיות. המערכה המשפטית הסתיימה לאחר מספר שנים, כאשר הנחלה נותרה בידי האח שהתגורר בנחלה, והמשפחה התפרקה לעד.

במקרה נוסף הזוג הצעיר אשר בנה את ביתו נכנס למצוקה כלכלית ונטל השבת ההלוואה לבנק עבר להורים המבוגרים. לאחר כשנה ההורים לא יכלו לעמוד בהחזר ההלוואה, הנושים החלו לדפוק על הדלת ובייחוד הבנק שאיים לממש את הנכס לצורך השבת ההלוואה. בסופו של יום הוגשה תביעה משפטית על ידי הבנק, הנחלה נמכרה וההורים נותרו עם סכום שהספיק להם לרכישה דירה בת 2 חדרים בשכונה בעיר. ההורים הגישו תביעה כנגד הילדים להשבת הנזקים שנגרמו להם, ובסופו של יום נפתח תיק הוצל"פ בו חויבו הילדים לשלם להורים 500 ₪ לחודש ואתם רק יכולים לתאר לעצמכם, שאת הנכדים אשר בגללם בנו הילדים בית בנחלה, הם לא ראו יותר עד סוף ימיהם.

במקרה נוסף, במשפחה בה היו שני ילדים, הילד אשר היה בחו"ל ולא שותף בהחלטה של ההורים לאפשר לאחותו לבנות בית שני בנחלה, נדהם לגלות כאשר הוא שב לארץ, כי אחותו גרה עם משפחתה בנחלה. האח התחתן ודרש לקבל זכויות שוות כפי שקיבלה אחותו. הדבר הביא לסכסוך קשה בין האחים ובין ההורים לאח, שכן לא ניתן היה לאפשר לו לבנות בית נוסף בנחלה. בסופו של יום האח שב לחו"ל, נולדו לו ילדים וההורים לא שמעו ממנו מאז וכמובן שלא ראו את הנכדים.

המקרים הם כה רבים ולא ניתן לתאר את כולם, אך דבר אחד עובר כחוט השני בין כל המקרים, אליו נדרשים בעלי הנחלות לשים לב, סיטואציה של בניית בית שני בנחלה גורמת לתפנית במשפחה ומייצרת חבית נפץ העשויה להתפוצץ במידה ולא מתייחסים אליה ברגישות הנדרשת בטרם עת. לפיכך, בטרם אתם נותנים את הסכמתכם לבניית בית שני בנחלה, בדקו ובררו היטב ביניכם לבין עצמכם, כי הדבר לא יביא סוף למשפחה, התייעצו עם אנשי מקצוע ונסו לבחון את כל הסיטואציות האפשריות אשר עשויות להתממש ובמקרה זה, יש לבחון את הדברים בהתאם לתסריטים הקשים ביותר.      

דבר חשוב נוסף, אל תעבירו את הזכויות בנחלה ללא תמורה לילדים בעודכם בחיים, במקרים רבים הנחלה הינה הנכס היחידי של החקלאי, והיא הביטחון הכלכלי עבורו בעת הגיעו לגיל זקנה. בעלי הזכויות בנחלה חייבים להישאר עם היד על העליונה, כך שהם יוכלו לעשות בנחלה כרצונם בכל סיטואציה שתתפתח בהתאם לצרכיהם.  אל תאפשרו לילדים לבנות בית בנחלה, בטרם תחתמו עימם על הסכם מפורט בו יוסדרו כל המצבים האפשריים וכן יובהר בהסכם במפורש, כי לילדים אין כל זכות בנחלה בשום מקרה!!!

במקרים בהם הילדים מקבלים הלוואה לבניית הבית, יש לבחון את דרישות הבנק במסגרת השעבוד שיוטל על הנחלה ולהסדיר נושאים אלה בין ההורים לילדים והבנק ובסיוע משפטי.  במסגרת ההסכם, יש לבחון את האפשרות לבצע פיצול ו/או הפרדת מגרש מהנחלה, עליו ייבנה בית המגורים השני ולהביא לכך, כי בזמן הקרוב, יתבצע הליך הפיצול והמגרש עליו בנוי בית המגורים יירשם על שם הילדים ויהווה נכס נפרד, עליו יירשם השעבוד שהיה רשום על הזכויות בנחלה ולהסדר זה יש להגיע עם הבנק בעוד מועד.

יצוין, כי בעת שנכתבו הוראות מועצת מקרקעי ישראל ביחס לבניית בית שני בנחלה, פני הדברים היו שונים מהיום ולא נלקחו בחשבון עובדות רבות המעסיקות משפחות רבות במושבים. החלטה 979 של מועצת מקרקעי ישראל, אשר רבים ממתינים להכרעת בג"ץ בעניינה, מבטלת את הרצף הדורי (בית לבעל הזכויות, בית שני לבן ובית שלישי לנכד נשוי או לסבא וסבתא) ומאפשרת בנית יחידות דיור בחלקת המגורים לבעל הנחלה וקרובו. כמו כן, נקבעו בהחלטה 979 הוראות נוספות המבקשות להתאים את המצב המשפטי של הנחלות למציאות של היום.  לפיכך, בכל הסדר יש לקחת בחשבון את הוראות החלטה 979 ולהתייחס אליהן באפן ממוקד כך שההסדרים יהיו תואמים לרוח ההחלטה (כמובן כי הדברים יעודכנו בהתאם לנוסח שיאושר).

בעלי נחלות יקרים, לסיום אבקש לומר, כי אהבה לילדים הינה הדבר הטבעי והיפה ביותר, אך בשעה שאתם מבקשים לאהוב ולסייע לילדים, אתם נדרשים ללחום את המלחמה בין הרגש להיגיון ולקבל את ההחלטות הטובות ביותר עבור המשפחה ולאחר שבחנתם את הדברים בצורה המעמיקה ביותר, על מנת למנוע בכייה לדורות.


* הכותב עו"ד אביגדור ליבוביץ, מתמחה במינהל מקרקעי ישראל, מיסים והיטלים ובעסקאות וסוגיות במגזר החקלאי והכפרי, מושבים וקיבוצים.  
הערה:
רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כיעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה.
הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.
לתגובות, שאלות, והערות למאמר זה - לחץ/י כאן
מאמרים נוספים ממשרד:  עו"ד אביגדור ליבוביץ
טיפים ממשרד:  עו"ד אביגדור ליבוביץ
סקירת פסיקה ממשרד:  עו"ד אביגדור ליבוביץ
עורכי דין
קישורים שימושיים לקהל הרחב ולמשרדי עורכי דין
 
דיני משפחה
גירושין | עורכי דין ומידע משפטי
מזונות | עורכי דין ומידע משפטי
מזונות אישה - גירושין | עורכי דין ומידע משפטי
הוצאה לפועל מזונות | עורכי דין ומידע משפטי
מזונות ילדים - גירושין | עורכי דין ומידע משפטי
משפט מסחרי
מכרזים - דיני מכרזים | עורכי דין ומידע משפטי
מיסים עקיפים | עורכי דין ומידע משפטי
רוסיה - עסקים ברוסיה - דין רוסי | עורכי דין ומידע משפטי
יזמות עסקית - משפט מסחרי | עורכי דין ומידע משפטי
זכויות יוצרים - קנין רוחני | עורכי דין ומידע משפטי
הוצאה לפועל ו דיני בנקאות
דיני בנקאות | עורכי דין מידע משפטי
הוצאה לפועל | עורכי דין מידע משפטי
כינוס נכסים - כונס נכסים | עורכי דין מידע משפטי
בקשת רשות להתגונן - סד"מ | עורכי דין מידע משפטי
סדר דין מקוצר - סד"מ | עורכי דין מידע משפטי
משפט פלילי
פלילי | עורכי דין ומידע משפטי
עבירות נוער - פלילי | עורכי דין ומידע משפטי
עבירות מס | עורכי דין ומידע משפטי
עבירות תכנון ובניה | עורכי דין ומידע משפטי
כתב אישום - פלילי | עורכי דין ומידע משפטי
דיני תעבורה
נהיגה בשכרות - תעבורה | עורכי דין ומידע משפטי
פסילת רשיון נהיגה - תעבורה | עורכי דין ומידע משפטי
דיני תעבורה | עורכי דין ומידע משפטי
דוח תנועה - תעבורה | עורכי דין ומידע משפטי
נהג חדש - דיני תעבורה | עורכי דין ומידע משפטי
דיני נזיקין , ו דיני ביטוח
ביטוח לאומי - נזקי גוף | עורכי דין ומידע משפטי
אחוזי נכות - ביטוח לאומי | עורכי דין ומידע משפטי
מחלת מקצוע - ביטוח לאומי | עורכי דין ומידע משפטי
ועדה רפואית - ביטוח לאומי | עורכי דין ומידע משפטי
תאונות דרכים - נזקי גוף ורכוש | עורכי דין ומידע משפטי
דיני מקרקעין - נדל"ן
בית משותף - בתים משותפים | עורכי דין ומידע משפטי
משכנתא | עורכי דין ומידע משפטי
בניה - תכנון ובניה | עורכי דין ומידע משפטי
שכירות - מקרקעין | עורכי דין ומידע משפטי
מקרקעין | עורכי דין ומידע משפטי
מגזר חקלאי מושבים קיבוצים
בן ממשיך - דיני מושבים | עורכי דין ומידע משפטי
אגודה שיתופית - מושבים , קיבוצים | עורכי דין ומידע משפטי
קיבוצים | עורכי דין ומידע משפטי
מינהל מקרקעי ישראל | עורכי דין ומידע משפטי
מיסים מגזר חקלאי | עורכי דין ומידע משפטי
דיני עבודה
עבודת נשים - הריון לידה - דיני עבודה | עורכי דין ומידע משפטי
זכויות עובדים עסקים בקשיים | עורכי דין ומידע משפטי
פיצויי פיטורים - פיצויי פיטורין | עורכי דין ומידע משפטי
הרעת תנאים - דיני עבודה | עורכי דין ומידע משפטי
פיטורים - פיטורין | עורכי דין ומידע משפטי
דיני צרכנות ו תביעות קטנות
תביעות קטנות | עורכי דין ומידע משפטי
הגנת הצרכן - צרכנות | עורכי דין ומידע משפטי
צרכנות | עורכי דין ומידע משפטי
 
 
עבירות מס
עבירות מס
עורך דין יואב ציונימאת: עו"ד ורו"ח יואב ציוני
עבירות מס – הגברת האכיפה ע"י רשויות המס ובתי המשפט
שאל/י שאלתך בנושא: עבירות מס
עורכי דין ומידע בתחום זה ...
 
אזרחות זרה, הגירה, דין זר ומשפט בינלאומי, דרכון אירופאי
ארצות הברית דין אמריקאי - חוו"ד, אכיפת פסקי חוץ, ליטיגציה בינלאומית - אמריקה
עו"ד רזיאל גסלר
פולין אזרחות פולנית, תרגומים, איתור ושחזור מסמכים בפולין
צבי נגלר, עורך דין ונוטריון
אוסטרליה קנדה הגירה לאוסטרליה, ניו זילנד ועוד...
ליסה סגלוב, עו"ד נוטריון
שוויץ דין זר - שוויץ, חוות דעת דין שוויצרי, נאמנויות, מיסוי בינלאומי, עסקים בשוויץ
רוזנברג, קרן-פולק ושות, משרד עורכי דין
רומניה אזרחות רומנית
אריאלה וינטראוב עו"ד נוטריון
רוסיה אוקראינה דין רוסי, עסקים ברוסיה, עסקים באוקראינה
בוריס למפר - משרד עורכי דין נוטריון
ישראל הגירה לישראל , ויזות ורשיונות שהיה בישראל, משרד הפנים
ד"ר רן מובשוביץ, משרד עו"ד
צכיה דין זר - צ'כיה , חוו"ד דין צ'כיה, לימודים בצ'כיה וכו'...
אנואר עמל, משרד עו"ד נוטריון
עורכי דין ומידע בתחום זה ...
 
משכנתא - עורכי דין
משכנתאות - חובות משכנתא
 עורך דין אבנר שטמרמאת: עו"ד אבנר שטמר
קיבלתם הודעת פינוי - מאמר רביעי בסדרה בנושא מימוש משכנתאות ופינוי מדירות מגורים
שאל/י שאלתך בנושא: משכנתא
עורכי דין ומידע בתחום זה ...


כל הזכויות שמורות "מערכת מידע משפטי"
עורכי דין - מידע משפטי לאזרח - דף הביתחוות דעת מומחים יועצים חיצונייםתנאי שימושצור קשר
נזיקין וביטוחדיני עבודהדיני משפחהגירושיןדיני תעבורהמקרקעין - נדל"ןמגזר חקלאי  דיני מושבים  קיבוציםהוצאה לפועל ובנקאותמשפט פלילי
משפט מסחרימשפט מנהלימסים - דיני מיסיםצרכנות , תביעות קטנות
עורכי דין - אינדקס שאל שאלה משפטיתמגזין משפטילמדור בעיתון
ימי עיון , סדנאות , כנסים משפטיים לאזרחסקירת פסיקה - פסקי דין , החלטות, פסק דיןאינדקס מאמריםאינדקס טיפיםכיצד לבחור עו"ד
developed by benchmark